125 kortet. En fråga !

BeppaR skrev:
2462239 Så jag kan göra det mesta innan ja fyller 16? Vad är det ja gör efter 16. det sista?. Lätt lärd så ska inte vara ngra problem.. Dock med växling kanske=/. Har haft o har Aerox.. orka=/ fast ska säljas.. så vet runt 0 om växling, eller ja vet typ hur man gör men har inte gjort eller sett det irl.. fast många polare har yamaha dt's osv.. men är det samma sak? frågade en polare omhan kunde lära mig på sin yamaha, det kunde han. är det samma sak med växling på moppe som MC? tack :argpådato

Du kan gå dina teorikurser innan lixom å plugga åsså ser du till å få en tid för teoriprovet så tidigt som möjligt efter du har fyllt år. då har du bara körningen kvar, även om du är lättlärd vill skolorna gå igenom allt med dej och dom vill även att du skall vara godkänd ur deras perspektiv för att dom skall boka uppkörning med dej, så var beredd på att du kommer få ta ett par lektioner mer än du vill. Se även till att ha körkortstillstånden så fort som möjligt, skicka in dom nån vecka innan du fyller så du kan börja köra med en ggn.

Ja det med växlingen är i princip samma sak, tjata på dina kompisar att du vill låna deras moppar så mycke som möjligt, inte bara köra fram och tillbaka på gatan utan fjäska på så om ni ska nånstans så tar du deras åsså tar dom din. Jag hade själv en aerox och trodde jag skulle få problem med växlingarna men de e inte så jävla noga, jag har svårt att veta vilken växel jag ska lägga mej på typ vid en sväng men de funkar bra ändå.

Lycka till:tummenupp
 
Ah tack så mycket=). Hehe ska försöka ringa idag o boka^^ lite tidigt men man kan alltid försöka.. ^^

eller på måndag:P
 
För mig gällde det bara att vänta på körkortstillståndet som jag skickade dagen efter jag fyllde år, sen var det bara att börja, kuggade första teorin och klarade andra. Har uppkörning på tisdag och är alltså itne klar än. Fyllde år den 26 april. har kuggat 1 uppkörning.
 
jag kuggade första teorin, klarade andra. klarade uppkörningen 5 maj i år. då hade jag övningskört ganska precis 100 mil privat + en körlektion. slutnotan inkl. allt, ca 2800:-

Mitt tips är att köra så mycket som möjligt och ställ in dig på att teorin är inte vad man tror första gången. Kör mycket stadstrafik, överdriv huvudrörelser osv. Pröva konbanan många gånger också. om du inte vet hur den ser ut så finns den på vv.se.

Lycka till!
 
hur lång tid beror ju på när och hur du får tider till teori samt uppkörningen. du kan ta kortet på 1 eller 4 veckor om du får bra tider. Men sen är det ju det här med pluggandet också. det tar sin tid! läs på noga!

hur mkt kortet kostar är jävligt olika. många lägger ut kanske 2000:- och några 10 000:- Det är övningskörningar som oftast kostar. Har du tur har någon närstående MC - körkort och du kan då övningsköra med honom/henne. jag själv la 4000:- på kortet.

Är det alltså lagligt att övningsköra med en närastående om den har mc, måste man inte gå någon kurs först som med bil ?
 
Jag tog en intensivkurs på ca en vecka med 2 dubbellektioner om dagen på Varbergs trafikskola, det var jag jävligt nöjd med. Fast man ska ju inte tro att man får körkortet efter ett par veckor för det....att tajma teoriprovet med körlektioner och uppkörning är mycket svårt eftersom det ofta finns ganska begränsat utbud av tider (BOKA I GOD TID)... Jag började första dagen på sommarlovet och var optimistisk och trodde att jag skulle ha det efter halva lovet ungefär....jag fick det först 2 veckor efter jag börjat skolan igen... Men nu ska jag inte vara så negativ...men ha inte för höga förväntningar, som jag.
 
men vafan, ja tänker skita i att ta kortet om man behöver vänta i ett halvår för att köra upp, MEN SÅ ÄR DET INTE:P
 
Beställ teorin till din födelse dag och plugga satan till dess å börja ta kör lektioner när det blivigt snö fritt.

2791822 Beställ teorin till din födelse dag och plugga satan till dess å börja ta kör lektioner när det blivigt snö fritt.
ps jag fick inte vänta mer än 2 veckor mellan varje uppkörning (kugga en hojen pajja andra sen klara jag det) altså kan du ha kortet innan sommarlovet.
 
Last edited:
Lånar tråden lite... Vilka program till data är bra att träna med till lätt mc kortet?
 
Beställ teorin till din födelse dag och plugga satan till dess å börja ta kör lektioner när det blivigt snö fritt.


ps jag fick inte vänta mer än 2 veckor mellan varje uppkörning (kugga en hojen pajja andra sen klara jag det) altså kan du ha kortet innan sommarlovet.

men han fyllde ju år sent i maj då är det ingen snö!!:gnissla
 
Fyller själv 16 nu på onsdag den 14mars.. Har haft 125an stående sen lite innan december i garget.. Alla papper och allt är klart så när jag är 16 så börjar övningskörningen med farsan.. Har dock inte skaffat någon teoriböcker eller liknande.. Får be pappa kolla upp de.. Sen är det bara att börja plugga och köra..

Provade lite här hemma utanför.. För dom som inte vet är det ungefär som en moppe.. Det ändå som skijler är hastigheten och accet.. Fy fan vilken härlig känsla när man har kört moppe nu i 500mil och satte sig på 125an och provade dra på lite.. Sååå skön skänsla om man jämför...

Mvh Henke

DERBI CATEYE FRAMLAMPA TILL SALU NÅN??
 
Tjena:P.. Ja fyller år 27maj nästa år=/ drygt.. Precis när det fina vädret kommer fram. Och undrar hur snabbt jag kan ta mitt kort? ( A1 lätt MC ) . Kommer ta det så snabbt som möjligt.. Om ja så ska boka en tid precis efter ja fyller år. Hur snabbt kan jag ta kortet då? Vill dock inte missa hela sommaren!:(. Gör allt så det går faast:p. (om det går)

Och hur mycket kostar det att ta kortet? (sammanlagt)

Har sökt;) hittar dock ingen som har samma fråga=/.

Tacksam för alla svar:yoparty / BeppA





Om du inte har bokat några körlektioner än så kan du glömma at få kortet innn sommarn är slut
 
Nyheter
Retrohoj från Honda presenterad på Suzuka

Under 46:e Coca Cola 8-timm...

Sandvikens franskaste Triumph

I Norrtälje kunde vi se hur...

Hydet Dirt Drag #2 – Helt enkelt skitkul

Den 2 augusti körde Hydet M...

A ride for our child, Tyra

MC-kortegen ”A ride for our...

Mälaren Runt #40 – 16 augusti

Lördagen den 16 augusti kör...

Specialbyggd Yamaha XSR900 GP

För att fira den trefaldige...

Dragracing-EM på Tierp Arena 7-10 augusti

Den 7–10 augusti 2025 förva...

Tierp Arena värd för EM i Dragracing

Den 7–10 augusti 2025 förva...

120 unga motocrosstalanger från hela världen möts i Uddevalla

Screenshot Den 16–17 aug...

En vecka kvar!

Nu är det exakt en vecka kv...

Back
Top