Follow along with the video below to see how to install our site as a web app on your home screen.
Note: This feature may not be available in some browsers.
Mät upp compression på den cylindern som trilskas.Mickez77 skrev:Någon som är haj på motorer...
hojen går ett tag på 1 cylinder när det är kallt ute innan den andra hoppar igång![]()
Stift, förgasare, tändkabel eller annat?
Mickez77 skrev:Någon som är haj på motorer...
hojen går ett tag på 1 cylinder när det är kallt ute innan den andra hoppar igång![]()
Stift, förgasare, tändkabel eller annat?
Hoztic skrev:Jag skulle nog kolla stift, tändkablar, fugge, i den ordningen! Sen kan man börja kolla kompression och annat. Alltid det enklaste först!![]()
, avstånd och färg?
nu börjar det låta jobbigt och dyrt
Mickez77 skrev:Stiften såg OK ut för några hundra mil sen, vad nu som är OK, avstånd och färg?
tändkablar - kolla läckage ? gnistrar när det är mörkt ute? Volvon hade samma tendens fast inte bara när den var kall, var ett blixt fyrverkeri under huven när det var mörkt ute![]()
förgasare -vad/hur kolla att den är schysst?
kompressionnu börjar det låta jobbigt och dyrt
![]()
varför skulle det visa sig mer när den är kall om det har med kompression att göra? ifall kompressionen är dålig vad kan vara på gång då ? kolvringar, ventiler? ventilsäten?![]()
tycker hojen går skapligt men kanske vore lite mer lättstartad när det är kallt ifall tänder på bägge lättare![]()
Hoztic skrev:Stiften kan spricka i isolatorn om man har oturOch jag skulle nog kolla dom igen, några hundra mil kan ändra mycket!
Tändkablarna kan ha spruckit i isoleringen, eller blivit slitna inuti så att säga. Ett enkelt sätt att testa kan ju vara att byta tändkablar mellan cylindrarna, inte bara korsa! Flyttar sig felet så, ja, då är det bara att handla nya kablar!
Problem med förgasarna är det no bara om du har en per cylinder. Det kan komma smuts i dom, haka upp sig osv.
Otäthet kan mycket väl bli bra när den blir varm, dvs när metallen sväller och klämmer igen sprickan! Eller den lite lite slitna packningen kanske. Men kolla stift och kablar först!![]()

Mickez77 skrev:Thanksfår kolla lite av varje
kom på att jag kört 1100 mil med stiften och vet inte hur länge ägaren innan kört med dom, så enklast först, så man inte skruvar isär halva hojen och finner att det var ett stift som krånglade
![]()

Hoztic skrev:Precis, en polare böt samtliga stift innan han kom på att soppakranen var avstängd...![]()


|
Steve McQueens Scott Squirrel till salu
Detta Scott Flying Squirrel... |
|
|
|
Dags för Strängnäs Bike Show!
Sista lördagen i augusti är... |
|
|
Bikeweekend på Kjula denna helg
Den 22-23 augusti är det da... |
|
|
Motorcycle Inferno #8
Den 5 september blir Laxhol... |
|
|
Tiotusentals körde Mälaren Runt
Lördagen den 15 augusti gen... |
|
|
Mälaren Runt fyller 40 år
Nu på lördagen den 15 augus... |
|
|
Steve Holcombe klar för GGN!
Pressmeddelande 2026-08-10 ... |
|
|
Nya Chief Vintage Sturgis
I samband med 86:e Sturgis ... |
|
|
Missa inte Bikes sommarnummer!
Innehåll Bike powered by... |
|
|
Missa inte Bikes sommarnummer!
Innehåll Bike powered by... |