är datorer manliga eller kvinnliga???

  • Thread starter Thread starter Skorpan
  • Start date Start date

Skorpan

Guest
En språklärare försökte förklara det här med "tingens kön" för sina elever,maskulinum och femininum alltså.Till exempel,påpekade läraren, benämns orkaner, båtar och flygplan som "hon".
En av eleverna frågade vilket kön en dator har,och läraren blev osäker.För att lösa uppgiften delades klassen in i två grupper,en med tjejer,en med killar.Uppgiften var att ge datorn ett kön och motivera varför.

Tjejerna ansåg att en dator definitivt är manlig, för att:
1. De kan en hel del, men vet sällan hur de ska använda sin talang utan att få instruktioner.
2. Det är meningen att de ska hjälpa till att lösa dina problem, men hälften av tiden är de själva problemet.
3. För att få deras uppmärksamhet måste man först sätta på dem.
4. Så fort du skaffar dig en inser du att om du bara hade väntat lite längre, skulle kunna hittat en bättre modell.

Killarna ansåg å andra sidan att datorer är kvinnliga, för att:
1. Ingen utom dess "skapare" kan förstå den inbyggda logiken. 2. Det språk en dator använder för att kommunicera med en annan dator är obegripligt för alla som inte är datorer.
3. Minsta lilla misstag lagras i ett långtidsminne och kommer att ställa till problem långt efteråt.
4. Så fort du fastnat för en,kommer du att tvingas spendera halva lönen på mer eller mindre nödvändiga tillbehör.....
:D :D :D
 
Nyheter
Australiskt stjärnskott klart för GGN 2026

20-årige australiensaren Wi...

Alltid redo för regn

Håll dig torr på hojen – ny...

Bridgestone dominerade i Suzuka 8 Hours

Pressrelease från Bridgesto...

Publikrekord under World Ducati Week

Ducati slog publikrekord un...

Brembo inför nya Hyction‑bromsskivor i WorldSBK 2027

Brembos nya carboceramiska ...

Ducati lanserar Desmo450 EDS

Ducati lanserar Desmo450 ED...

Custom Bike Show 2026

I år var det 52a gången Cus...

Gotland Ring Bike Week ´26 går mot deltagarrekord!

Med en månad kvar är det gl...

Från familjeföretag till modern motorhub – Ljunggrens Motor växlar upp

I motorvärlden finns det ha...

Inga mirakelbatterier ändå?

Rabalder kring Verge: Har s...

Back
Top