ännu mer försäkringsbolag snack

Kidden

Ny medlem
Gick med
6 Mar 2003
Ort
Haninge
Hoj
Hojlös
Ringde idag till mitt försäkringsbolag (SUSAB) och jo då en höjning var att vänta. På min hoj (99KW) kunde jag vänta en höjning på MINST 100%!!!
Dock är förfallodagen i dec för min försäkring så jag frågade om höjningen kommer efter dec och svaret: " Du kan komma få en höjning innan dess."
Jag har ju tecknat ett fast pris för ett år (delbetalar). Kan de göra så?

Läste Mr K lista på försäkringsbolag många bolag som var uppköpta av andra bolag. Vilket i slut ändan bara ger en handfull bolag på marknaden och alla tar hutlösa priser för sina premier alt. om man tecknar hus/hem försäkring får man billigare alt. vissa bolag tecknar inte försäkring om man inte har hemförsäkringen hos dem. ÄR DET KARTELLBILDNING PÅ GÅNG? ELLER ETT SAMMARBETE MED VÄGVERKET (SOM INTE VILL HA NÅGRA MOTORCYKLAR PÅ VÄGARNA)?

Nån som har nåt bra svar?
 
när jag teknade hos susab innan den 1april så fick jag på min vfr klass7 8445, om jag hade gjort det efter 1april så skulle jag fått 21000, men dom sa att eftersom jag teknade innan så var det inga problem och jag berördes inte av höjningen
 
Nyheter
GOTLAND GRAND NATIONAL OCH AFTONBLADET SÄNDER 12 TIMMAR LIVE FRÅN ÅRETS TÄVLING!

Foto: Karin Tornblom Pre...

Allt om MC på Rapidos öppet hus!

Kom och hälsa på Rapido MCK...

Bike på Rapidos öppet hus!

Kom och hälsa på Rapido MCK...

Stabilt läge på Gotland Ring!

Den trista dispyten om ägan...

Anpassad service för Ducati Desmo 450 MX

Ducati lanserar serviceinte...

Oro för batteriet

Batteriet oroar mest – men ...

Video: Ducati Hypermotard

Bikes Rikard Ploj åker ner ...

Video: Ducati Hypermotard

Bikes Rikard Ploj åker ner ...

Bike-Dagarna har öppnat!

Vinn en airbagväst från Dai...

H-D Pan America 1250 Limited provkörd

I nummer 5 av Allt om MC ko...

Back
Top