Follow along with the video below to see how to install our site as a web app on your home screen.
Note: This feature may not be available in some browsers.
Parkeringen på Åby om den fortarande ser ut som den gjorde när seklet var ungt.
om det är träning inför uppkörning så finns det en liten asfaltsplätt i mölnlycke bredvid bron över motorvägen med lågfartsbanan uppmarkerad.
Parkeringen på Åby om den fortarande ser ut som den gjorde när seklet var ungt.
Finns en gigantisk parkering vid danaplatsen (bakom statoil) på hisingen där jag aldrig sett en enda bil. Där övade jag lite gasa/växla/bromsa dag 1 med R6an..
http://www.hitta.se/LargeMap.aspx?var=danaplatsen

Är super på bananpiren, där finns upp målad bana och allt. Jag körde där när jag tog kortet. Bara ta med sig lite pet-flaskor och fylla på med vatten på plats =)
Lycka till med kortet

Vart har du vart de senaste 1 och ett halvt åren?
Har du missat bannan som numera ligger utbredd över hela piren
Dessutom så har dem satt upp grindar där nu och lagt ut betongblock för att dem inte vill ha motorcyklister där. Fanns en finfin yta att träna banhjul, stoppis, konbana etc för bara några veckorsedan, den ytan är nu putts väck och mindre yta kommer det säkerligen att bli.
Där det kommer finnas plats att öva på kommer man bara bli störd av alla lastbilar som kör förbi (eller rättare sagt dem som blir störda av motorcyklister), och på helgerna så kommer man nog inte kunna komma in på området.
Annars så finns ju frihamnen om dem nu inte har spärrat av där med. Där har iaf jag sett körskolor träna, så där borde det ju finnas uppmålade banor![]()
|
|
Brembo inför nya Hyction‑bromsskivor i WorldSBK 2027
Brembos nya carboceramiska ... |
|
Ducati lanserar Desmo450 EDS
Ducati lanserar Desmo450 ED... |
|
|
|
Custom Bike Show 2026
I år var det 52a gången Cus... |
|
|
Gotland Ring Bike Week ´26 går mot deltagarrekord!
Med en månad kvar är det gl... |
|
|
Från familjeföretag till modern motorhub – Ljunggrens Motor växlar upp
I motorvärlden finns det ha... |
|
|
Inga mirakelbatterier ändå?
Rabalder kring Verge: Har s... |
|
|
Custom Bike Show på lördag!
På Sveriges nationaldag, nu... |
|
|
Bilder från DGR 2026
Den 17 maj kördes The Disti... |
|
|
ZXMOTO – nytt mc-märke i Sverige
PRESSMEDDELANDE, Köpenhamn,... |
|
|
Gotland Ring Bike Week, välbokat trots turbulens i bolaget!
Det är med glädje vi pratar... |