Follow along with the video below to see how to install our site as a web app on your home screen.
Note: This feature may not be available in some browsers.
Nä men medhjälp till brott finns som anklagelse i brottsbalken.
Sen om det finns som anklagelsegrad för trafikregler låter jag vara osagt.
------------------------------------------------------
TS har inget att oroa sig för. Det är, som många andra har sagt, enbart den körkortslöse som åker på olovligt framförande av fordon. Med påföljande straff som oxo blivit nämt i tråden.
Om nu trådskaparen är en vän till övningsköraren så borde det rimligaste svaret vara att avstå från körningen och tala om för kompisen att det är inte värt att köra utan handledare. Jag vet att man är jävligt kåt på att köra innan man fått kortet.
Som sagt, varför det? Om du är ute å åker med en polare som inte har körkort skulle ju inte DU åka dit på olovlig körning bara för att ni åkte tillsammans. Jag har lite svårt att se att medhjälp till olovlig körning finns med i lagboken![]()
1. Jo, jag börjar väl inse det... Även om sannolikheten för att åka dit verkar ganska liten - för kompisens del, medan jag själv går helt fri om fabror Blå tar oss åt sidan.
2. Just det! Därav inbillar jag mig att det vore bättre om jag följer med och det hela sker under någorlunda kontrollerade former än att han sticker ut helt själv, vilket jag mycket väl kan tänka mig att han gör annars.
Hmmm... Blanco har en poäng där också.
Skräp! Inte visste jag att jag hade såhär mycket samvete.Kanske börjar bli gammal?
Övningskörning!
DET ÄR den som är körförättare som är ansvarig för vad den som övningskör gör...
Om nu den ena parten inte uppfyller lagstadag kompetens, så åker man på brist... underlåtelse.... m.m. på allt vad som kan komma åklagaren i händerna.
Du som övningskör: åker dit på att du inte kontrolerade din körförättare(den du övningskör med) att han är godkänd som handledare för övningskörning med dig. iomed detta så har du kört olovligt..
Det är säket inte kul att åka utan korrt, för man måste hålla koll på om det är någon polis i närheten helatiden och man borde då inte kunna slapna av = trafikfara?
Då åker trådskaparen på OLOVLIGKÖRNING!
heltenkelt.
Mycket trams
:ite normalt sunt förnuft brukar räcka långt & ett glatt sinnelag![]()
Inte ens att tänka på att dra snuten om man är så grön.
Bara för att man har fått ett plastkort betyder inte det nödvändigtvis att man har större kunskap av att hantera hojen än utan.
Så var det för mig![]()
En vecka kvar!
Nu är det exakt en vecka kv... |
|
![]() |
Farligt vilseledande alkomätare på marknaden
Ett stort oberoende test ut... |
![]() |
Specialbyggd Yamaha XSR900 GP hyllar Rainey
För att fira den trefaldige... |
![]() |
Vi provkör Indian Sport Chief RT
I Allt om MC nummer 8 som k... |
Ducati 996 SPS – fabriksny 99:a – såld för rekordsumma
När en hojfirma i Tombolo i... |
|
Äldre än en gentleman
Vi har fotograferat en 100 ... |
|
![]() |
MV Agusta återgår till 100% eget ägande
MV Agusta Motor S.p.A. till... |
![]() |
MV Agusta åter självständigt
MV Agusta Motor S.p.A. till... |
![]() |
Kurviger – Appen som hittar vägarna du inte visste att du ville köra
Att köra motorcykel handlar... |
![]() |
Nya europeiska riktlinjer ska höja kvaliteten på avancerad MC-utbildning
I samband med MotoGP-racing... |