Övnings köra vad gäller för ålder?

Lezo

HiPerJace Tuna!
Gick med
2 Aug 2006
Ort
Härnösand
Hoj
Rs 125, en Pr2 extreme tuned edit roxXx. Samt skuren 250&Novolette!
Vet inte om det är felpost och massa andra totalt oförlåtliga saker när jag pressar in den här tråden....

Hursom helst hur fungerar övningskiörning av mellan vikt. Måste jag va 18 år fyllda lr är det som med bil 16år? Och kan jag övningsköra med vem som helst, menar farsan harju haft kortet sen han var 18 men har väl inte ägt en hojj på 20år. Kan jag köra med han ändå?
Måste hojjen va extra strypt o.s.v? aja nån kanske skulle kunna förklarar lr hänvisa till en liknande tråd med bra svar.
Och ja! jag sökte men hitta inget.
 
Du måste vara 17 år och 6 månader för att få övningsköra med en tung mc med begränsning! Du kan inte övningsköra med vem som helst, måste vara någon som haft mc-kort i fem av de tio senaste åren tror jag det är! Så det går bra med din farsa! Hojen måste vara strypt till 25 kw!

Edit: Strypningssatser hittar du på: http://www.mckompaniet.se/ Men sen när strypningarna är på krävs en ny besiktning!
 
Joockey skrev:
2628017 Du måste vara 17 år och 6 månader för att få övningsköra med en tung mc med begränsning! Du kan inte övningsköra med vem som helst, måste vara någon som haft mc-kort i fem av de tio senaste åren tror jag det är! Så det går bra med din farsa! Hojen måste vara strypt till 25 kw!

Edit: Strypningssatser hittar du på: http://www.mckompaniet.se/ Men sen när strypningarna är på krävs en ny besiktning!



Precis den sortens svar jag sökte! tack och bock!
 
Nyheter
Brembo inför nya Hyction‑bromsskivor i WorldSBK 2027

Brembos nya carboceramiska ...

Ducati lanserar Desmo450 EDS

Ducati lanserar Desmo450 ED...

Custom Bike Show 2026

I år var det 52a gången Cus...

Gotland Ring Bike Week ´26 går mot deltagarrekord!

Med en månad kvar är det gl...

Från familjeföretag till modern motorhub – Ljunggrens Motor växlar upp

I motorvärlden finns det ha...

Inga mirakelbatterier ändå?

Rabalder kring Verge: Har s...

Custom Bike Show på lördag!

På Sveriges nationaldag, nu...

Bilder från DGR 2026

Den 17 maj kördes The Disti...

ZXMOTO – nytt mc-märke i Sverige

PRESSMEDDELANDE, Köpenhamn,...

Gotland Ring Bike Week, välbokat trots turbulens i bolaget!

Det är med glädje vi pratar...

Back
Top