Önskas hjälp till SF bygge.

Dyssen

De som har mest saker när han dör vinner
Gick med
29 Jul 2005
Ort
Malmö
Hoj
Yamaha Fzr 600
Har en Yamaha FZR 600 91a som jag råka ramla med lite försoktigt i förra väckan. Med endast spruckan backspegel trasig blinkers och ytterligare lite repor. Nu är frågan, skall jag jaga rätt på ny backspegel samt blinkers o bara ha hojen som den är menad att se ut eller skall jag försöka mig på ett Street fighter projekt? bör nämnas att även om jag väljer den enklare vägen och bara skaffar ny blinkers o backspegel så har hojen en hel del repor o små skavanker sedan tidigare så den är ändå inte vidare snygg.
Problemet med ett SF-projekt är att jag inte är den mest tekniske vad gäller motorcycklar och ännu värre är att jag saknar ett riktigt garage att "jobba" i.
Så finns det någon tapper själ där ute (i malmö trakten) som till synes har en händelselös vinter framförsig eller bara är sugen på att involvera sig i ett nytt projekt så hör hjärna av dig!

Andra tipps o ideer vad jag kan göra med hojen tages imot vänligen!
 
Dyssen skrev:
2568613 Har en Yamaha FZR 600 91a som jag råka ramla med lite försoktigt i förra väckan. Med endast spruckan backspegel trasig blinkers och ytterligare lite repor. Nu är frågan, skall jag jaga rätt på ny backspegel samt blinkers o bara ha hojen som den är menad att se ut eller skall jag försöka mig på ett Street fighter projekt? bör nämnas att även om jag väljer den enklare vägen och bara skaffar ny blinkers o backspegel så har hojen en hel del repor o små skavanker sedan tidigare så den är ändå inte vidare snygg.
Problemet med ett SF-projekt är att jag inte är den mest tekniske vad gäller motorcycklar och ännu värre är att jag saknar ett riktigt garage att "jobba" i.
Så finns det någon tapper själ där ute (i malmö trakten) som till synes har en händelselös vinter framförsig eller bara är sugen på att involvera sig i ett nytt projekt så hör hjärna av dig!

Andra tipps o ideer vad jag kan göra med hojen tages imot vänligen!


tycker du ska rannsaka din själ först :näsblod
vill du åka kåphoj el upprätt utan kåpa? :D
 
Nu har jag bestämt mig, blir upprätt utan kåpa!
 
Dyssen skrev:
2585410 Nu har jag bestämt mig, blir upprätt utan kåpa!
inte så svårt som man tror..beror ju naturligtvis på hur mycket som ska göras :)
 
Ja, det får ju bli ett gansa simpelt sf bygge. Tänkte bara plocka bort kåporna, fixa en snygg front kåpa och om möjligt skule jag villa byta baken på den mot en lite rundare o mer tidsenlig bak. sen självklart div. småsaker för estetikens skull. men det är sådant som får komma senare.
 
ruka alltid lägga upp denna bild för folk som vill bygga sin fzr600 till fighter.
vet dock inte om du har gammla modellen?

den e shopad men ska väl inte va en omöjlighet o få den så :rolleyes:
 

Bifogat

  • fzr600.jpg
    fzr600.jpg
    139 KB · Visningar: 102
Det är ungefär så jag skulle vilja ha den, men undantag för några små detaljer.
Det är en 92a, sen om det är den nya eller gamla är väl delvis en smakfråga (finns ju en likadan fast med lite annat utseende, och så finns det ju en halt ny(are) variant).

Med risk för att upprepa mig, men det jag skulle behöva är någon tekniskt kunnig för att kunna rådfråga och hjärna om denne skulle ha möjlighet att kolla på "åbäket" för att visa vad man får byta ut mot vad samt hur detta så smärtfritt som möjligt genomförs.
 
Om du vill ha en enkel fighter så är ju mitt tipps att du läser runt i massa trådar här i SF delen och ser vad du kan lära dig. Här finns allt från hur man fixar dit ett crosstyre med raisers till hur man bygger om sin bakdel och gömmer sladdar+dylikt.
 
*/ ?>
Nyheter
Ducati Superleggera V4 Centenario – kolfiberdrömmen

Med anledning av Ducatis 10...

Yamaha Ténéré 700 World Raid provkörd och klar!

Just nu återhämtar vi oss p...

Provkörning pågår, Ténéré 700 World Raid!

Just nu är vi mitt i provkö...

Världslansering, Yamaha Ténéré 700 World Raid!

Just nu är Bike på plats på...

Scenic – navigering för dig som prioriterar vägen framför destinationen

Screenshot I samband med...

CTEK visar upp ny laddare och ”booster”

CTEK NXT 5 Nu börjar sol...

Vi provkör nya H-D-modeller

Allt om MC åkte till Malaga...

IDM tar klivet upp – EURO MOTO lanseras

EURO MOTO ersätter inte IDM...

Galfer skärper greppet om racing

Pressrelease från Galfer: ...

Vi provkör Indian Chief Vintage

Screenshot I kommande nu...

Back
Top