Återförsäljare för Pro Life?(Det omdisskuterade Lidl-ryggskyddet)

torten

Ny medlem
Gick med
8 Sep 2003
Ort
Örebro
Hoj
XT600K -91
Är det någon som har sett någon som sålt skydd av märket Pro-life? Trots disskusionerna om hurvida Lidl ryggskyddet i MC-folkets test verkligen är så bra som testet visade så vill jag ge det en chans.
Efter en stunds googlande så hittade jag bara en återförsäljare av Pro life, Brosh.com, Och dom ligger i israel vilket känns lite främmande.

Det andra svaret av intresse jag fick var att Rev´it använder Pro Life skydd och att dom är tillverkade i italien. Detta måste ju vara en bekräftelse på att Pro life är lite seriösa iaf.
http://www.revitusa.net/acatalog/facts.html

Här är en bild på skyddet ifall någon känner igen det, risken är kanske stor att det sälj under något annat märke
http://img216.imageshack.us/img216/4863/ryggskydd2cb8.jpg
 
torten skrev:
2523307 Är det någon som har sett någon som sålt skydd av märket Pro-life? Trots disskusionerna om hurvida Lidl ryggskyddet i MC-folkets test verkligen är så bra som testet visade så vill jag ge det en chans.

Tycker nog du ska försöka prova det innan du beställer över nätet( men det kanske inte är tanken? ). Ett ryggskydd ska ju även ha rätt längd och kunna ställas in så det sitter både rätt och fast.

Kanske har de snålat med materialet så det är i princip oventilerat? Inte så trevligt på sommaren.

Det gäller givetvis alla ryggskydd så får du fram mer info så posta gärna!
 
Last edited:
Nu har jag köpt ett lidl-ryggskydd. Märket är i år B-square motorsports och det skiljer sig lite i designen men verkar på det stora hela ändå vara samma skydd. Om man googlar på b-square motorsports så får man massa svar från ebay så om man är sugen på ett skydd och lidl har slut så går det nog att få tag på ändå

Märke: B-square motorsports
Tillverkare: Hehui Safety products
http://www.vcan-sports.com/gsjj.htm
Ebay: http://cgi.ebay.ie/B-SQUARE-PARASCH...ryZ14788QQrdZ1QQssPageNameZWD1VQQcmdZViewItem
 
Nu har jag köpt ett lidl-ryggskydd. Märket är i år B-square motorsports och det skiljer sig lite i designen men verkar på det stora hela ändå vara samma skydd. Om man googlar på b-square motorsports så får man massa svar från ebay så om man är sugen på ett skydd och lidl har slut så går det nog att få tag på ändå

Be there or B-square...
 
Har också köpt det nya Lidl-ryggskyddet modell B-square. Blev lite besviken när jag såg att det inte var ett Pro-life men det ser faktiskt ut som att dom bara ändrat designen lite, och att det i grund och botten är samma skydd, men man vet ju aldrig...
 
Nyheter
Di Giannantonio tillbaka som vinnare!

Fabio Di Giannantonio är fö...

The Distinguished Gentlemans’s Ride – Körs i morgon!

Den 17 maj är det åter dags...

GOTLAND GRAND NATIONAL OCH AFTONBLADET SÄNDER 12 TIMMAR LIVE FRÅN ÅRETS TÄVLING!

Foto: Karin Tornblom Pre...

Allt om MC på Rapidos öppet hus!

Kom och hälsa på Rapido MCK...

Bike på Rapidos öppet hus!

Kom och hälsa på Rapido MCK...

Stabilt läge på Gotland Ring!

Den trista dispyten om ägan...

Anpassad service för Ducati Desmo 450 MX

Ducati lanserar serviceinte...

Oro för batteriet

Batteriet oroar mest – men ...

Video: Ducati Hypermotard

Bikes Rikard Ploj åker ner ...

Video: Ducati Hypermotard

Bikes Rikard Ploj åker ner ...

Back
Top