Årets bästa allroundhoj?

Tja...
Precis som du åkte jag ER-6n förra året och hade väl samma åsikter som dig om hojen. Kawan blev lite trött vid långkörning, speciellt med skjuts...
Men maken till lättmanövrerad, prisvärd och rolig hoj får man leta efter.

Jag kollade runt lite och valet föll på en -07 Yamaha FZ1-SA (med ABS, krav av mig) och de säljs ut för 95-99000.

Tyvärr hann jag inte med så mkt åka före vintern slog till men i April:yoparty

Lycka till.....

//cage

ja Yamman verkar fin på många sätt men den har väl fått lite kritik hos pressen för körbarheten vill jag minnas, att kraften kommer som en bomb, volket kan vara påfrestande i stan. Men en provkörning får avgöra det.

BMW R1200R!

+ Ekonomi - Drar 0,47L/mil, kostar mig 2,805kr/år helförsäkrad.

+ Körglädje - Har mer kul på den än min gamla K1200S eller min gamla Mille!

+ Design - Tycker själv att den är en av de snyggare BMW-hojarna.

+ Körbarhet/smidighet - Otroligt smidig och välbalanserad hoj. Lättstyrd, bra bromsar, antispin, elektroniskt fjädring.

+ Ljud - Enkelt fixat med slipon.

mfbike1.jpg

BMW_R1200R_set2-035rr.jpg


det här var ett bra tips!! Jag kör Bmw på fyra hjul sedan länge så gillar märket skarpt! Hojen är ju snygg dessutom och är försäkringskostnaden såpass låg och bränsleförbrukningen så låg så blir det här väldigt spännande.. Ifall Bmw gör lika fina hojar som bilar så är nog risken att jag blir såld.
 
Last edited:
det här var ett bra tips!! Jag kör Bmw på fyra hjul sedan länge så gillar märket skarpt! Hojen är ju snygg dessutom och är försäkringskostnaden såpass låg och bränsleförbrukningen så låg så blir det här väldigt spännande.. Ifall Bmw gör lika fina hojar som bilar så är nog risken att jag blir såld.

Finns definitivt roligare BMW's än just den där men ja, dom gör skitfina hojar. :tummenupp
 
BMW R1200R!

Instämmer. Perfekta hojen för mig i alla fall. Skitkul att köra, bra tryck i maskinen. Försäkringen och förbrukning går inte heller av för hackor. Lite dyra servicar, men det är långt mellan dem.

Handtagsvärme och ABS som förlänger säsongen är bara :tummenupp
Jag tror att det finns demokörda 07-or till lite bättre pris hos handlarna nu. Inga förändringar till -08. Tjöp!
 
Mina ekonomiska ramar utgör inget problem och visst kan jag tänka mig en beggad hoj (typ 3-4 år). Min strategi är enkelt uttryckt, "optimalaste hojen för minst pengar" Visst, Er6 är kul, men varför sitta och lida på hojen när man ska ut på lång semester tripp. Då sitter jag nog hellre och myser! =) Dessutom är Kawan lite ansträngd vid motorvägskörning och det visar sig såklart än mer då :tuttar ska med. Brist på kubik som sagt.

Ok. Med den utgångspunkten antar jag att du lätt kan göra en alternativkalkyl på vad du kan lägga de 25k en flong ny hoj tappar i värde sekunden efter du rullar iväg från handlaren?

Om långresor är en prio så är varken ER-6, FZ1 och Hornet några bra val, oavsett kubikantalet. En VRF 800 kanske? En hoj med imponerande bredd som varit en hörnsten i Hondas modellprogram i många år. Lär inte vara svårt att hitta ett fint beggat ex med få mil. Tröttnar du så har du garanterat heller inga problem att bli av med hojen, den är poppis i begledet.
 
Nyheter
Tierp Arena värd för EM i Dragracing

Den 7–10 augusti 2025 förva...

120 unga motocrosstalanger från hela världen möts i Uddevalla

Screenshot Den 16–17 aug...

En vecka kvar!

Nu är det exakt en vecka kv...

Farligt vilseledande alkomätare på marknaden

Ett stort oberoende test ut...

Specialbyggd Yamaha XSR900 GP hyllar Rainey

För att fira den trefaldige...

Vi provkör Indian Sport Chief RT

I Allt om MC nummer 8 som k...

Ducati 996 SPS – fabriksny 99:a – såld för rekordsumma

När en hojfirma i Tombolo i...

Äldre än en gentleman

Vi har fotograferat en 100 ...

MV Agusta återgår till 100% eget ägande

MV Agusta Motor S.p.A. till...

MV Agusta åter självständigt

MV Agusta Motor S.p.A. till...

Back
Top