andersbrink
hasenfrasen
Vissa rundor kan vara helt gratis - och förarlösa.
Follow along with the video below to see how to install our site as a web app on your home screen.
Note: This feature may not be available in some browsers.
Vissa rundor kan vara helt gratis - och förarlösa.
Jag skulle rekommendera att vara uppmärksam på pranamat. Kudden har ett billigt pris, men också lite funktionalitet. Fungerar genom vibrationer. Lindrar effektivt trötthet, reglerar sömn, lindrar huvudvärk, förbättrar det allmänna välbefinnandet. Kudden är mjuk och skön. Den är enkel, passar alla delar av kroppen. Det översta lagret är täckt med tyg. Drivs av batterier kan du ta med dig på vägen och resa.
Det där upplever jag hela tiden. Jag bli Tom Cruise i Top Gun så fort jag sätter mig på hojen trots att jag fyllt 60år. Det som räddar mig är att jag bara kör trötta hojar, det är svårt att köra ihjäl sig på en cb250 med 27hk att leka med.Tjena!
Hur ofta händer det att du ångrar att du tog en viss risk, körde för fort, var nära att smälla, chansade i en skymd kurva eller på annat sätt blev utsatt eller utsatte dig själv för risk och fara under en tur på din pärla?
Anledningen till att jag frågar är att jag nu, efter nära 10 års uppehåll utan hoj, köpt ett åbäke som känns kul och bra på alla vis. Feg och gammal som en är tar jag det lugnt, relativt sett alltså. Men idag när jag var ute, låg i 84 km/h på 70 väg, kommer en hoj bakifrån i bra fart och drar om. Tänker då givetvis att jag hänger på mest för att se vilket tempo han håller (även det en gubbe). Efter 3 min i farter mellan 120-150 på 70 väg släpper jag. Vad i helvete - kör var och varannan så fort på småvägar med allsköns hinder, kurvor, skymda utfarter etc? 30 min tidigare låg jag i moderat, lagligt tempo, även det på 70-väg, när en bil plötsligt svänger ut från höger - nit på den, hade jag pressat lite till på rullen hade det nog gått åt helsike. Blev en ängslig jäkla tråd detta, men hade varit intressant att höra om hur ni reflekterar över alla faror som lurar där ute och kanske lära lite från mer erfarna.
Man är oftast inte samma ålder mentalt som faktiskt ålder…..tyvärr ?Det där upplever jag hela tiden. Jag bli Tom Cruise i Top Gun så fort jag sätter mig på hojen trots att jag fyllt 60år. Det som räddar mig är att jag bara kör trötta hojar, det är svårt att köra ihjäl sig på en cb250 med 27hk att leka med.
![]() |
Tierp Arena värd för EM i Dragracing
Den 7–10 augusti 2025 förva... |
120 unga motocrosstalanger från hela världen möts i Uddevalla
Screenshot Den 16–17 aug... |
|
En vecka kvar!
Nu är det exakt en vecka kv... |
|
![]() |
Farligt vilseledande alkomätare på marknaden
Ett stort oberoende test ut... |
![]() |
Specialbyggd Yamaha XSR900 GP hyllar Rainey
För att fira den trefaldige... |
![]() |
Vi provkör Indian Sport Chief RT
I Allt om MC nummer 8 som k... |
Ducati 996 SPS – fabriksny 99:a – såld för rekordsumma
När en hojfirma i Tombolo i... |
|
Äldre än en gentleman
Vi har fotograferat en 100 ... |
|
![]() |
MV Agusta återgår till 100% eget ägande
MV Agusta Motor S.p.A. till... |
![]() |
MV Agusta åter självständigt
MV Agusta Motor S.p.A. till... |