Problemet är inte att försäkringsbolag tar olika betalt för olika grupper, problemet är kriterierna för dessa grupper. På samma sätt som att generaliseringen "alla kvinnor har långt hår och alla män har kort" är fel så är försäkringsbolagens "alla män har högre olycksrisk än alla kvinnor" fel. Generaliseringen fungerar om man jämför grupperna i helhet, men individer kommer alltid avvika. Lagen säger dock att man inte får gruppera på detta sätt (förutom försäkringbolagens specialundantag).
Vad de borde göra är att fokusera mer på antal år med körkort, val av motorcykel, medverkande i säkerhetsfrämjande utbildning, osv.
Då jag jobbar på ett större FSK-bolag numer känner jag mig lite manad att svara på det här.
Premieargumenten tar upp allt statisk fakta. Dvs ålder, kön, geografi, antal år med kk, antal tidigare polisanmälda skador, antal fsk-ärenden och typer av dito. Försäkrat objekt (ålder, typ, miltal, körsträcka/år, effekt, vikt osv). Vidare tas också viss hänsyn till ekonomisk stabilitet, folk med ärenden hos fogden har avsevärt högre skaderisk än andra och därmed en högre premie.
Inget av ovan är spekulationer, utan rena fakta baserade på allmän och egen statistik.
Jag tycker också att det är förjävligt att betala så höga premier som man gör, för jag vet att jag inte är lika riskbenägen som de som drar upp priserna. Ett FSK-bolag kan dock inte göra en subjektiv bedömning på det, därmed premierna.
Som svar på din kritik följer allså:
Ung = mer riskbenägen än äldre
Få år med kk = Mindre erfaren --> mer riskbenägen.
Man = mer riskbenägen än kvinna
Storstad = mer riskbenägen än landsbygd
Betalningsanmärkningar = mer vårdslös och riskbenägen än snittet
Folksam är det väl som har rabatt om man gått BKK? Vilket svarar på ett av dina önskemål.
Vad många inte fattar är att ett dödsfall i trafiken kostar miljoner och åter miljoner på sista raden. Det är inte bara en sanering och bärgning... Jag har hört en siffra för några år sen från en polis på 13 msek / dödsolycka.
Så att kalla FSK-bolagen diskriminerande känns jäkligt orättvist. Sen är det surt att det blir dyrt, men tacka din coola polare med tribaltatuering för det!
Nej bolagen skiter i din historik från tidigare bolag, men har väldigt stor kundbas och kan göra en extremt bra analys av olika kunder. Statistiskt vet de att "pelle" krockar 1 gång per år och Eva vart tredje.
*Host*
Njae.. Eftersom alla trafikolyckar renderar i en polisanmälan vilka blir offentliga dokument så vet man ganska mkt om konkurrenternas kunder också.. Statistiken är alltså ganska korrekt i de fallen. Vad som är svårare att kontrollera är kostnaderna för skadorna utanför det egna bolaget, men där finns kanske 3 miljoner kunder att basera den statistiken på så det behövs inte riktigt.
Sen handlar allt om kunskap inom försäkring. Moderna (Bilsport&MC) kan hålla låga premier genom att de KAN motorcyklar och på 300 meters håll se vilken hoj som lockar vilken köpare och hur riskbenägen denna är. De har också valt bort de mer riskbenägna förarnas förstaval av hojar, vilket får ner deras pengaflöde ut, och därmed minskar risken vilkt tillåter dem mindre marginaler och därmed kanske mer rättvisa premier.
Bolag som Folksam, IF, Läns- och TryggH.. vågar inte riktigt det. Och väljer att straffa ut de kunder man inte vill ha..
Jag betelar ex idag 3850 för en H-fsk helår.. Bara trafik hos ett av ovan nämnda bolag skulle landa på 37´..