Är du ett pokemongo?

33 år, sambo, kan föra mej bland folk, rör på mej mycket, nörd och spelar Pokemon. Har dock inte spelat det förren nu och spenderar inte mycket tid på gym.
 
Barnens mormor ringde och berättade glatt att hon har 62st nu. :yoparty
 
Har testat. Avinstallerat. Skinntorrt.
35år, spelat dator/tv-spel sen Intellivision.
Aldrig fastnat i det dock...
 
Då jag är uppvuxen med datorspel (typ började med Vic-20 på 80 talet) så har jag testat det. Jag kan förstå de som blir helt betagna men ta över min vardag kommer det inte göra. Mer om man är ute på lunchpromenad själv och istället för att kolla facebook så kollar man om det finns nåt gosedjur runt hörnet.
Uppväxten tror jag är irrelevant.
Jag växte upp med vic 20, Sinclair spectrum och (senare) c64.
Det gör snarare att jag är gubbskeptisk till ny teknik.
Jag kan SMSa om det är nödvändigt, men det är allt.
 
har semester nu och rör mig faktiskt ca 2 mil extra om dan tack vare spelet. det får väl anses som lyckat :tungan

det är bra jäkla skönt att cykla/gå omkring på landet och ha en liten anledning att röra på sig :) men började sent med spelet då jag inte hade en chans eller vilja att spela under arbetstid. det är lite väl kan jag iaf tycka, när man ser folk jobba och spela spel samtidigt. :3freak
 
Jag spelar, 35år, bor inte i en källare, socialt kompetent och rör mig en hel del ute i världen både till jobb och fritid.

Är dock nerd..

Förstår inte vad misstycket kommer ifrån. Fast och andra sidan så har gamla oförstående stofiler alltid gnällt på "populärkultur"? när ni var unga och med i gemet så var väl TVn hackkycklingen ?

Misstycker vet jag inte, sjalv uppvuxen med spectrum 48 - c64 osv och har suttit mangen sommardag och spelat Jeep Command :hihi

Men pokemongo vete fan..
 
Har inte laddat ner själv men lånade syrrans Pokémonmaskin medans vi rastade hennes hund. Tyckte att det var ett rätt kul spel. Folk som är ute och promenerar eller cyklar kilometer efter kilometer bara för att fånga Pokémons och kasta bollar på dom.

Helt klart en bra anledning att släpa sig ut. Sen finns det ju människor som behöver öva på sociala koder allmänna do's and don't's i trafiken men det ger sig nog iom att media rapporterar om dom största puckona så
Fungerar det (förhoppningsvis) som en väckarklocka.


Sent from my computer using the internet
 
Laddade ner till paddan. "Fångade" nåt fånigt kryp utan att lämna solstolen under mitt skuggträd...och så ska man ut å jaga "bollar"?
I helv heller! Jag ligger kvar, avinstallerar, och återgår till lugn semesterkoma med en garre och espresso.
Om det innebär att jag är en teknikfientlig stofil, then so be it!
Folk får leta fånigheter hur mycket dom vill. Men stör inte mig, jag vilar...
 
Sen finns det ju människor som behöver öva på sociala koder allmänna do's and don't's i trafiken men det ger sig nog iom att media rapporterar om dom största puckona så
Fungerar det (förhoppningsvis) som en väckarklocka.


Sent from my computer using the internet

Du har alldelens för mycket tilltro till mänskligheten.

Jag tror inte det kommer att bli bättre föränn någon fångar en squirtle mellan frugans ben mitt i akten och lägger ut på fejsagram...

Folk är dumm i huvet, nå jävulskt...
 
Hur är det någon som helst skillnad mot alla Facebook/Twitter/Snapchat/YikYak/etc etc zombies ute på gatorna? Nog för att jag tycker Pokemon Go är skit men det är ju noll skillnad mot alla fåntrattar med snoken djupt i sin lur redan av andra anledningar.

Det är ett spel, då är det genast mycket hemskare och ska moralpanikas om det.
 
Nyheter
Tierp Arena värd för EM i Dragracing

Den 7–10 augusti 2025 förva...

120 unga motocrosstalanger från hela världen möts i Uddevalla

Screenshot Den 16–17 aug...

En vecka kvar!

Nu är det exakt en vecka kv...

Farligt vilseledande alkomätare på marknaden

Ett stort oberoende test ut...

Specialbyggd Yamaha XSR900 GP hyllar Rainey

För att fira den trefaldige...

Vi provkör Indian Sport Chief RT

I Allt om MC nummer 8 som k...

Ducati 996 SPS – fabriksny 99:a – såld för rekordsumma

När en hojfirma i Tombolo i...

Äldre än en gentleman

Vi har fotograferat en 100 ...

MV Agusta återgår till 100% eget ägande

MV Agusta Motor S.p.A. till...

MV Agusta åter självständigt

MV Agusta Motor S.p.A. till...

Back
Top