Är det nåt värde i ett Honda Shadow original avgassystem

bosse-l

Gudomlig sporthojare
Gick med
3 Aug 2016
Ort
Överkalix
Hoj
Kompressormatad Honda CB250N, Triumph Thruxton 900 -13, Kawasaki KLR650 -99, Suzuki GSX750ES -83, Honda CB400N-82, Honda CB250N -79, Honda CB250N -81
Som rubriken är, är det nåt värde i ett sånt avgassystem? Fick med ett då jag köpte min CB250N då tidigare ägaren tänkt ta dämparna ifrån det till CB250:an

Tänker att jag frågar innan jag testar göra nåt då jag upptäckte att det är nåt mellanrör mellan de två dämparna då jag tittade lite noggrannare på avgassystemet så det krävs nog lite kapande och svetsande för att få till två dämpare lösa som går att använda. Frågan är ju då också om man kan få till nån vettig placering på dämparna så svetsningen kommer så den inte syns. Stuket på dämparna skulle nog duga till att börja med till mitt cafe racer projekt som är i startgroparna. Skulle ju också kunna blästra och svartmåla dom om svetsandet kommer alldeles galet men helst vill jag ha kvar kromet.

Vad säger ni, kan man sälja systemet och del finansiera ett köp att två nya dämpare eller är det värdelöst så det bara är att kapa i det för det inte spelar nån roll då det bara är värt skrotpriset på järn?
 
Jag skulle tro att det är svårt att få några vettiga pengar för originalsystemet, så jag hade bara kapat och sett glad ut.
 
Då blir det vinkelslipen och så lägger jag igen hålen som blir från mellan röret med plåt, kan ju bli nåt annars är det ju lättare att frakta skrotet till tippen ;-)
 
Nyheter
Yamaha R7-vinnarens rapport: ”Ett riktigt monster på kurviga landsvägar!”

På MC-mässan i vintras anor...

Nisse Hedlund bortgången

Den legendariske motorkonst...

En dag på dragstrippen

Efter att ha varit aktiv so...

Steve McQueens Scott Squirrel till salu

Detta Scott Flying Squirrel...

Dags för Strängnäs Bike Show!

Sista lördagen i augusti är...

Bikeweekend på Kjula denna helg

Den 22-23 augusti är det da...

Motorcycle Inferno #8

Den 5 september blir Laxhol...

Tiotusentals körde Mälaren Runt

Lördagen den 15 augusti gen...

Mälaren Runt fyller 40 år

Nu på lördagen den 15 augus...

Steve Holcombe klar för GGN!

Pressmeddelande 2026-08-10 ...

Back
Top