Äntligen någon som säger vad alla vet men ingen vågar säga...

Ingmar Bergmans filmer kan väl iofs inte klassas som dåliga men den film jag har sett (Jungfukällan) har i mitt tycke varit fullkomligt ointressant, på gränsen till pekoral.

Det är ju dock perfekt material för kulturelitister som vill känna sig förmer än den stora massan. Finns alla skruvade, invecklade ingridienser man kan önska sig.

Sen är inte Kjell Bergqvist Guds gåva till filmen heller, kanske.
 
Bergman är riktigt jävla bra, fast svår. Fattar man inte så fattar man inte och fattar man så fattar man.
 
honkiie skrev:
2075880 Bergman är riktigt jävla bra, fast svår. Fattar man inte så fattar man inte och fattar man så fattar man.

Men även om man förstår dem så är det fortfarande ren och skär dynga, precis som han säger.
 
Smaken är väl som baken även när det gäller Bergman? Det samma gäller den gode Kjelle...
 
Har bara sett ett ganska litet urval av Bergmans filmer tyvärr, men det jag sett är till övervägande delen mästerligt. Fanny och Alexander och Nattvardsgästerna är bland det klart bästa jag sett.

Att Kjell Bergqvist sågar Bergman är i min värld ungefär lika skrattretande som om en medlem ur A-teens skulle kalla Led Zeppelin för dynga.
 
Nyheter
Yamaha R7-vinnarens rapport: ”Ett riktigt monster på kurviga landsvägar!”

På MC-mässan i vintras anor...

Nisse Hedlund bortgången

Den legendariske motorkonst...

En dag på dragstrippen

Efter att ha varit aktiv so...

Steve McQueens Scott Squirrel till salu

Detta Scott Flying Squirrel...

Dags för Strängnäs Bike Show!

Sista lördagen i augusti är...

Bikeweekend på Kjula denna helg

Den 22-23 augusti är det da...

Motorcycle Inferno #8

Den 5 september blir Laxhol...

Tiotusentals körde Mälaren Runt

Lördagen den 15 augusti gen...

Mälaren Runt fyller 40 år

Nu på lördagen den 15 augus...

Steve Holcombe klar för GGN!

Pressmeddelande 2026-08-10 ...

Back
Top