Follow along with the video below to see how to install our site as a web app on your home screen.
Note: This feature may not be available in some browsers.
Chribba skrev:Jag blev av med mitt körkort förra året, innan december. Vad gäller för mig? Kan jag få tillbaka mina rätta tidpunkter för när jag tog de olika klasserna?
Som det är skrivet på mitt kort nu så har jag tagit 5 klasser samma dag. Plus att jag hos en del försäkringsbolag får jävligt dålig premie, eftersom de räknar på datumet när jag fick tillbaka kortet igen.
//Chribba
Chribba skrev:Plus att jag hos en del försäkringsbolag får jävligt dålig premie, eftersom de räknar på datumet när jag fick tillbaka kortet igen.
//Chribba
Chribba skrev:Jag blev av med mitt körkort förra året, innan december. Vad gäller för mig? Kan jag få tillbaka mina rätta tidpunkter för när jag tog de olika klasserna?
Som det är skrivet på mitt kort nu så har jag tagit 5 klasser samma dag. Plus att jag hos en del försäkringsbolag får jävligt dålig premie, eftersom de räknar på datumet när jag fick tillbaka kortet igen.
//Chribba
Felix skrev:Skit samma vad det står på kortet, försäkringsbolagen ger mig riktiga sugpremier, alla tror att man tog kortet förra sommaren. Har knappt råd med bil...
Det beror nog på hur länge det varit indraget. Mig frågade de om jag varit av med det MER ÄN tre månader, för i så fall skulle jag fått en annan, högre, premie.Leffe skrev:Länsförsäkringar räknar hur som helst på det datum när du fick tillbaka körkortet, oavsett om du beställer ett nytt körkort eller inte.
Bingo skrev:Det beror nog på hur länge det varit indraget. Mig frågade de om jag varit av med det MER ÄN tre månader, för i så fall skulle jag fått en annan, högre, premie.
Jag fick 7700 hel/hel på gixxern.
Man kan verkligen få varierande svar när man pratar med olika personer på ett och samma försäkringsbolag. Kan du inte ringa och be dem ändra, eller det är kanske inte lönt på en bilförsäkring.Felix skrev:Fan, länsförsäkringar gav mig ingen sådan deal.. och det på en gammail audi! Jäkligt irriterande!
Man blir lite fundersam på hur det är ställt hos dem. Jag kommer att tänka på att de i år först höjde min premie från 12 000 till 43 000 och sedan ner till 7 700. Iofs finns det andra faktorer i sammanhanget men det är samma gubbe på samma båge i alla tre fallen.Felix skrev:Det gick inte, dom vrålvägrade, trots att jag har ett halvdussin försäkringar hos dem redan. skumt milt sagt,
Nåja jag fick i princip samma deal med aktsampå bilen
Lion skrev:Hur får f-bolagen reda på att man blivit av med körkortet?
Kanske inte är skyddade uppgifter?
![]()
Bingo skrev:Man blir lite fundersam på hur det är ställt hos dem. Jag kommer att tänka på att de i år först höjde min premie från 12 000 till 43 000 och sedan ner till 7 700. Iofs finns det andra faktorer i sammanhanget men det är samma gubbe på samma båge i alla tre fallen.
|
|
Ducati DesertX 2026
Ducati DesertX 2026 – ännu ... |
|
|
KTM firar 100 år av 6DAYS
KTM firar 100 år av 6DAYS® ... |
|
|
Snabbladdad ny 94-hästars elhoj
BBM Hiro – ett helt nyutvec... |
|
|
KTM bryter med Kiska – så påverkas framtidens design
Efter flera decennier tills... |
|
|
Ducati Formula 73 – retro och racing i perfekt harmoni
Retro möter racing – Ducati... |
|
Voge DS 800 X Rally – Ny offroadhoj till 2026
Voge DS 800 X Rally är en n... |
|
|
|
Harley-Davidson laddar upp med massor av kubik
Harley-Davidson fortsätter ... |
|
|
KTM 790 Duke – ny generation på gång till 2027?
KTM:s mellanklassraket får ... |
|
|
Nytt från Halvarssons: Mora V2
Halvarssons nya Mora V2 är ... |
|
|
Upprop mot hojförbudet på Nürburgring Nordschleife
Efter att motorcyklar förbj... |