Follow along with the video below to see how to install our site as a web app on your home screen.
Note: This feature may not be available in some browsers.
Michelins kvalitetskontroll alltså. Finns väl en anledning till att Michelin tvinga igenom ett förbud för samtliga i depån att uttala sig om däcken.Det mjuka däcket var väl på gränsen idag, men de flesta klarade sig bättre än det här.
View attachment 533610
Martins däck hade liknande tendenser.Michelins kvalitetskontroll alltså. Finns väl en anledning till att Michelin tvinga igenom ett förbud för samtliga i depån att uttala sig om däcken.
Återstår att se om detta blir bättre med Pirelli.
Ja, Miller sa samma sak om hans däck, även om det inte var fullt så illa som för Pecco. Det är förstås enorma belastningar på däcken på en MotoGP-hoj, men Michelin har uppenbarligen valt att prioritera allt bättre grepp över åren snarare än däck som konsekvent håller ett helt race.Martins däck hade liknande tendenser.
Får Michelin för lite betalt för att göra bra däck?
Inför söndagen har Michelin plockat bort det mjuka bakdäcket, har kvar medium men rekommenderar nu det hårda vilket ingen har kört ett enda varv på...
![]()
Michelin makes major tyre change after Motegi MotoGP Sprint
Michelin has removed the soft rear from the Japanese MotoGP allocation and recommends the reinforced hard, which nobody has yet used.www.crash.net
Är väl som i F1 de får inte tillverka däck som håller ett helt race.Ja, Miller sa samma sak om hans däck, även om det inte var fullt så illa som för Pecco. Det är förstås enorma belastningar på däcken på en MotoGP-hoj, men Michelin har uppenbarligen valt att prioritera allt bättre grepp över åren snarare än däck som konsekvent håller ett helt race.
Tror inte det finns en sån regel i MotoGP. Iaf inte officiellt.Är väl som i F1 de får inte tillverka däck som håller ett helt race.
Fast det står ju teamen fritt att välja mellan soft, medium, och hard.Är väl som i F1 de får inte tillverka däck som håller ett helt race.
Det där stämmer inte riktigt. Det hårdaste däcket i F1 håller ofta hela distansen, men det är obligatoriskt att köra på två olika blandningar under ett race. Tanken är att depåstoppen ska ge möjlighet till omkastade resultat. Ingen vill ju ha samma ekipage ohotat först från start till mål.Är väl som i F1 de får inte tillverka däck som håller ett helt race.
Teamen väljer själva däck mellan SOFT , HARD , MEDIUMDet mjuka däcket var väl på gränsen idag, men de flesta klarade sig bättre än det här.
View attachment 533610
När jag jobbade med Frankrike på 1980-talet så gällde det inte Måndag, det gällde få produkter tillverkade före lunch. Sa man.Inte en dag för tidigt att de byter leverantör, mitt minne är kanske kort men jag kan inte påminna mig om liknande incidenter i wsbk de åren jag följt den serienView attachment 533617
Om man lyckas få till en bra start och leder kan man köra på ett sätt som sparar däcken. Det har MM93 lärt sig bättre än de flesta.Teamen väljer själva däck mellan SOFT , HARD , MEDIUM
Normalt ger SOFT bäst grepp och har kortast livslängd.
Typiskt SOFT som jag ser det till Q2 sista minuterna.
MEDIUM ger lite sämre grepp än SOFT och håller längre.
HARD har ännu mindre grepp och längst livslängd.
Pecco skulle nog valt MEDIUM bak. Är min slutsats.
Ibland väljer Teamen fel Däck.
Bezzecchi hade till Sprinten MEDIUM MEDIUM men tex Marc M hade MEDIUM SOFT.
Och jag tror Jorge Martin hade MEDIUM SOFT.
Knepigt sånt här. I Moto3 idag dog ju en motor på startlinjen sekunderna för start och hojen fick dras ut i depån. Bra föraren signalerade tydligt att han hade problem.Mellan det track-limits fiaskot i sprinten och det här så känns det som att de behöver se över reglerna.
![]()
Johann Zarco penalised for breaking MotoGP engine restart rule
Johann Zarco’s attempt to restart his Honda after a Motegi MotoGP warm-up crash has resulted in a double long-lap penalty.www.crash.net
A2-sporthoj med winglets – och ett pris som överraskar BMW:s nya A2-familj har fått sin tredje medlem. Efter F 4...
Mer effekt, ny ram och Factory Made Ducati har vässat sin superbike-flaggskepp. Panigale V4 2027 får 218 hästkra...
Fyra Aprilia i topp fyra. Samma helg bytte VM-ledningen ägare för åttonde gången. 2026 års MotoGP-säsong vägrar ...
Wunderlich lanserar tre skyddskomponenter för BMW F 450 GS – motorskyddsbåge, motorskydd och tankskyddsbåge – ut...
Pressrelease, Borgo Panigale (Bologna), 8 oktober 2026: Ett år efter debuten av Ducatis första motocrosshoj bekr...
MotoGP inför nytt helgformat från 2027 Två startfält. Två showdowns. Ett MotoGP. Nu kan fansen se fram emot en ä...
En helt ny Bonneville T40, ny Street Triple 798, uppdaterad Tiger 900 och Tiger 1200 . Triumph Motorcycles har b...
Raven Moravia TX Air+: Seriösa mc-kläder till ett överraskande smart pris Ventilation, anpassningsbart väderskyd...
Misano gav Márquez hans femte fulla raceseger sedan Ungerns GP i juni och hans fjärde helg med maxpoäng. Marc Má...
På MC-mässan i vintras anordnade vi en tävling där förstapriset var en säsong med nya Yamaha R7. Tävlingen blev ...