Gsxr läcker kylarvätska! Toppackning och verkstad?

Jag vet inte exakt hur det är på din, men på många hojar är det ett smärre helvete att lufta systemet. En del får man luta ner tills fotpinnen tar i, och gasa. Luften trilskas och vill inte ut hur lätt som helst. Men en sak är säker, luften samlar sig på den högsta punkten i kylsystemet. Om det kan vara en ledtråd.

Vickade ordentligt från sida till sida, klämde slang och skruvade helvetes luftningsskruven under tanken vilket måste vara högsta punkten! Får kanske prova att komma åt skruven igen och vicka mer!
 
Håller kylsystemet trycket som det ska? Ett defekt kylarlock kan ge skumma symptom på vattentemp osv. Men är väl vanligast att det leder till kokning iofs, men kanske kan ge enbart ökad driftstemp också så länge fartvinden kyler något?

Annars tror jag mest på luft i systemet..
 
Upptäckte idag när jag stannade till efter kanske 6 mil att hela expansionskärlet tömdes ur, åkte till närmsta circle k och fyllde på runt en halvliter vätska, lite i kylaren och i expansionskärlet. Körde vidare 2 mil, temperaturen håller sig runt 85-90c och fläkten går igång vid 100c men när jag stanna så tömdes kärlet ur igen. Vad kan detta bero på? Jag kör en Suzuki gsxr 750 l6
 
Nyheter
Gotland Ring Bike Week ´26 går mot deltagarrekord!

Med en månad kvar är det gl...

Från familjeföretag till modern motorhub – Ljunggrens Motor växlar upp

I motorvärlden finns det ha...

Inga mirakelbatterier ändå?

Rabalder kring Verge: Har s...

Custom Bike Show på lördag!

På Sveriges nationaldag, nu...

Bilder från DGR 2026

Den 17 maj kördes The Disti...

ZXMOTO – nytt mc-märke i Sverige

PRESSMEDDELANDE, Köpenhamn,...

Gotland Ring Bike Week, välbokat trots turbulens i bolaget!

Det är med glädje vi pratar...

Danske Vilh. Nellemann övertar Honda-importen i Sverige

Äntligen är frågan om vem s...

Danske Vilh. Nellemann övertar Honda-importen i Sverige

Äntligen är frågan om vem s...

Harley‑Davidson ”Creators Custom Clash”

Harley‑Davidson drar igång ...

Back
Top