Testa om flottörhuspackning är tät

Jan Isaksson

Sporthojsnörd
Gick med
6 Jul 2005
Ort
Stockholm
Hoj
Triumph T595 -97, Husqvarna TE610SM, Honda VF750C -82
Finns det nåt bra sätt att testa om packningarna på flottörhusen är täta innan man monterar på förgasarbryggan på hojen?
 
Efter att jag köpte KLR:en och GSX:en som båda stått flera år så hade jag förgasaren respektive brygga lös och testade att allt var tätt och om det flödade över efter rengöring.

GSX :en var det inga konstigheter med men KLR:en var det dock nåt konstigt. Så fort jag hade förgasaren lös så var allt tätt men då jag satte den i hojen läckte flottörventilen och den flödade över. Plockade isär och testade igen otaliga gånger men hittade aldrig vad felet var men efter femtielfte gången var den tät i hojen och har funka sen dess.
 
Nej inte om de har samma tryck i båda fallen.
Du menar att man fyller flottörhusen med hjälp av bränslepumpen, har jag fattat rätt då? Bara ställa bryggan bredvid hojen, koppla dit soppaslangen och vrida på nyckeln så den primar?
 
Nyheter
Dags att boka in Gotland Ring!

Upplev magiska Gotland Ring...

Öppet hus på Rapido MCK Stockholm

Lördag den 17 maj bjuds det...

Yamaha TRACER 7 & TRACER 7 GT 2025

Yamahas TRACER 7 och TRACER...

Nya Yamaha Tracer 7 och Tracer 7 GT

Yamaha har presenterat 2025...

Full fart på Bike Trollhättan-dagarna

Just nu har portarna öppnat...

MV Agusta inför fem års garanti

MV Agusta tar ett nytt steg...

MV Agusta förlänger garantin till fem år

Italienska motorcykeltillve...

Bilprovningen: Motorcyklar överlag i gott skick

Foto: Bilprovningen Nu ä...

Färre döda i vägtrafiken

Foto: Jacob Sjöman, Transpo...

Idag inleds nationella potthålsveckan

I år äger Nationella Potthå...

Back
Top