L. Mäkinen
Gudomlig sporthojare
Idag hade det varit ok med samma förare i ledning genom hela racet, men det sket sig.
Follow along with the video below to see how to install our site as a web app on your home screen.
Note: This feature may not be available in some browsers.
Dagens överraskning för mig var (utom att alla Apor höll sig på hjulen) att Enea Bastianini på slutet dels satte dagens snabbaste varvIdag hade det varit ok med samma förare i ledning genom hela racet, men det sket sig.
Nä inte officiellt i F1 heller men Pirelli har fått påtryckningar på att däcken inte får hålla hur bra som helst.Tror inte det finns en sån regel i MotoGP. Iaf inte officiellt.
Det där stämmer inte riktigt. Det hårdaste däcket i F1 håller ofta hela distansen, men det är obligatoriskt att köra på två olika blandningar under ett race. Tanken är att depåstoppen ska ge möjlighet till omkastade resultat. Ingen vill ju ha samma ekipage ohotat först från start till mål.
För ju mer lotteri det är dessto större blir spänningen och desto fler intresserade tittare.Pirelli har fått påtryckningar på att däcken inte ska hålla ett helt race. Lite beroende på vilka blandningar de tar med. Tror det finns 5 olika men de mjukaste en helg kan iprincip vara hårda nästa race och de bedömer banans förväntade slitage precis som Michelin för MotoGP och ibland stämmer inte de bedömningarna.
Går det att köra extremt många varv så kör de väldigt långsamt så att de slipper gå i depå mer än en gång, vilket ju är ett krav sen ett antal år tillbaka.Pirelli har fått påtryckningar på att däcken inte ska hålla ett helt race. Lite beroende på vilka blandningar de tar med. Tror det finns 5 olika men de mjukaste en helg kan iprincip vara hårda nästa race och de bedömer banans förväntade slitage precis som Michelin för MotoGP och ibland stämmer inte de bedömningarna.
|
Nytt i MotoGP till 2027
MotoGP inför nytt helgforma... |
|
|
Fyra nya Triumph-modeller
En helt ny Bonneville T40, ... |
|
|
|
Seriösa mc-kläder till bra pris
Raven Moravia TX Air+: Seri... |
|
Márquez obeveklig i Misano
Misano gav Márquez hans fem... |
|
|
|
Yamaha R7-vinnarens rapport: ”Ett riktigt monster på kurviga landsvägar!”
På MC-mässan i vintras anor... |
|
|
Nisse Hedlund bortgången
Den legendariske motorkonst... |
|
|
En dag på dragstrippen
Efter att ha varit aktiv so... |
|
Steve McQueens Scott Squirrel till salu
Detta Scott Flying Squirrel... |
|
|
|
Dags för Strängnäs Bike Show!
Sista lördagen i augusti är... |
|
|
Bikeweekend på Kjula denna helg
Den 22-23 augusti är det da... |