Tråden för stötande skämt

När jag bodde i Stockholm satt det en gång en bil inklämd högst upp i trappen från Malmskillnadsgatan ner mot Kungsgatan.

Om han hade trott sig kunna köra igenom den lilla luckan eller varför han hamnat där har jag ingen aning om.
Kanske kopplat till adressen. Råkade gasa i upphetsningen.
 
Det blir så när välbetalda tyskar betalar med köpstark euro och vi skall konkurrera med lägre löner o svag krona. Det liknar skit rent ut sagt, men det hade inte varit bättre med en annan regering vilket både centern o sossarna försöker påskina.



Som SVK's platschef på Hurvastationen Sydvästlänken sa till mig nångång när vi lunchade att hela detta projektet budgeterat till 6,2 miljarder inte var för att vi i elzon 4 skulle få billigare el utan för att kunna sälja utomlands. Det byggdes för våra elzonspengar vi betalat för att de ska tjäna mer pengar. Horribelt
 
Nyheter
Di Giannantonio tillbaka som vinnare!

Fabio Di Giannantonio är fö...

The Distinguished Gentlemans’s Ride – Körs i morgon!

Den 17 maj är det åter dags...

GOTLAND GRAND NATIONAL OCH AFTONBLADET SÄNDER 12 TIMMAR LIVE FRÅN ÅRETS TÄVLING!

Foto: Karin Tornblom Pre...

Allt om MC på Rapidos öppet hus!

Kom och hälsa på Rapido MCK...

Bike på Rapidos öppet hus!

Kom och hälsa på Rapido MCK...

Stabilt läge på Gotland Ring!

Den trista dispyten om ägan...

Anpassad service för Ducati Desmo 450 MX

Ducati lanserar serviceinte...

Oro för batteriet

Batteriet oroar mest – men ...

Video: Ducati Hypermotard

Bikes Rikard Ploj åker ner ...

Video: Ducati Hypermotard

Bikes Rikard Ploj åker ner ...

Back
Top