PETRONAS Grand Prix of Malaysia 2024

En sann historia angående att de ev talar engelska med varandra.
På ett möte jag höll med spanjorer, italienare och fransmän presenterades ett förslag på lösning till ett bekymmer vi hade.
Deltagarna var så osams om förslaget och hade alla egna varianter på det men egentligen tyckte alla samma sak men kunde inte formulera sig på engelska så de andra förstod och kunde inte ta till sig de lilla de förstod p g a det sydländska temperamentet.
Det tog mig någon timmes förskolepedagogik för att få alla med på tåget.
 
Tills dess nån verifierar att det är just italienska de pratar så ser jag det som ännu en killgissning utöver min egen

Min bedömning är att de pratar framförallt italienska men med en del spansk:ismer från spanjorerna. Källa: jag pratar flytande spanska samt haft italiensk flickvän 😅
 
Såg racet först nu, och jäkligt spännande första par varv efter omstarten, sen blev det väl lite mer statiskt som det ofta blir, även det var en extremt hög nivå. Återstår att se hur det går i Barcelona (?) men extremt osannolikt att Martin inte vinner nu. Ändå mäktigt att se att Pecco aldrig ger upp, och 10 GP-vinster är också riktigt stort.
 
Tills dess nån verifierar att det är just italienska de pratar så ser jag det som ännu en killgissning utöver min egen
Jag bor i Italien sedan många år, pratar flytande italienska och ser alla racen på italiensk TV, så om min åsikt är värd någonting kan jag verifiera att de pratar italienska 🙂
 
Jag bor i Italien sedan många år, pratar flytande italienska och ser alla racen på italiensk TV, så om min åsikt är värd någonting kan jag verifiera att de pratar italienska 🙂
Tänk att det alltid ska vara några messerschmidtar som förstör en givande debatt.
 
😄 jag kan alltid radera mitt inlägg
Nä, gör inte det, bra när någon kan fastslå läget. Och det är ju inte konstigt.
När tom en spanjor som MM vill köra en italiensk motorcykel, ja då måste Italien ha något många spanjorer i MotoGP vill bli bra på.
 
Nyheter
Anpassad service för Ducati Desmo 450 MX

Ducati lanserar serviceinte...

Oro för batteriet

Batteriet oroar mest – men ...

Video: Ducati Hypermotard

Bikes Rikard Ploj åker ner ...

Video: Ducati Hypermotard

Bikes Rikard Ploj åker ner ...

Bike-Dagarna har öppnat!

Vinn en airbagväst från Dai...

H-D Pan America 1250 Limited provkörd

I nummer 5 av Allt om MC ko...

Custom Bike Show den 6e juni.

När Twin Club MC i Norrtälj...

Tidigare SMC-profil tar över som ordförande i Svemo

Mötets ordförande Anna Iwar...

The Distinguished Gentlemans’s Ride 

Den 17 maj är det åter dags...

Stor invigning på Sulas MC

Efter att Sulas MC bestämde...

Back
Top