Mycket möjligt att ett annat nytt parti hade gett upphov till liknande dynamik, men det hade också kunnat bli annorlunda. SD har ju trots allt haft en hel del som går att hugga på, deras tvivelaktiga rötter, div. skandaler, att de dragit till sig div. stolpskott, vissa företrädare som använder en retorik som sticker i ögonen på många osv. Ny Demokrati var ett rent populistparti, med ständiga skandaler. Medborgerlig Samling har väl varit hyfsat bra på att dra igång ett engagemang hos en del borgerliga intellektuella och politiskt intresserade, men är ändå ett marginalfenomen och bästa sättet att beskriva hur media behandlat dem är väl: inte alls.
Mycket av dynamiken som varit tror jag kan förklaras av att såväl S som M varit beroende av extrema stödpartier som gjort det till sin uppgift att vara emot SD. Dessutom hade M länge en partiledare som tycktes tro att han kunde bli en ny Barack Obama.
Men tillfälligheter hade kunnat göra att det blev annorlunda. Man skall inte glömma bort att rätt många såväl väljare som företrädare inom S och M inte var för den extrema migrationspolitik som fördes.