Dagens bild

1428f725ca4921b900aa965071ff9946.jpg


100 mil enkel väg till Gelleråsen men det finns förutsättningar för att det kommer att bli trevligt.
 
Då sa jag hejdå till min ZX6R idag och välkommen hem till min nya SpörtHöj ZX10R.
Blev en kortare testrunda men hålla sig till 4000 rpm enligt instruktion.
View attachment 484497

Nu blir jag avundsjuk går nämligen och funderar på att köpa en likadan.
Tycker den är grymt snygg och det känns som att det snart är sista chansen att köpa någon 1000cc gatlegal båge något år till sen så försvinner dom nog pga avgasregler mm
 
En annorlunda illustration som dagens bild. Egentligen inte dagens utan i förrgår. Men vem är här och kan kontrollera sanningshalten i allt som skrivs på SH? :) (Förutom de vanliga då, alltså ryssen, CIA, FRA och några till.)

En eftermiddagssväng från sydvästra Göteborg via många omvägar till Viskans dalgång.
Viskan ni vet, en av Hallands fyra största åar vilka man lärde sig i skolan. "Vi ska äta ni ska laga." (Viskan, Ätran, Nissan, Lagan - för er som tillhör den googlande generationen och aldrig tvingats lära saker utantill.)

Strax över 18 mil, inklusive en extra krok i trakten av Skene. Jag ville se resterna av Örestens fästning (https://sv.wikipedia.org/wiki/Örestens_fästning).

* Depåstopp 1: Lasagnelunch med fruktstund, sittandes på en mur i Kinna. Allt inköpt på Hemköp bredvid.
* Depåstopp 2: Kaffe och kaka på Rydals Herrgård. Kalasfint ställe! Dit får jag köra fler gånger. https://www.rydalsherrgard.se/

1684922953073.png
 
Last edited:
Jag har ju två F800S, en röd och en gul. Den gula döptes omgående till "Humlan" och den röda till "Nyckelpigan", din R6 blir väl "Getingen" då.

Passar ju bra på motorljuden också. Eller passar "Myggan" bättre, när du ligger på 15.500 rpm?
Vi får se, det kanske blir "vindpusten" istället?
Trångsynta människor i den moderna världen har tvingat mig att motera på originalsystemet, den så kallade "cisternen" (till skillnad från bilden), den som man lätt kan gömma hela familjen i.
Men nya däck, byte av motorolja, bromsvätska, kylarvätska och en lättare provkörning i solen säger ju att vi är klara för lite trevliga aktiviteter....tror jag.
Tack för att jag får någon som ger mig draghjälp att ge det japanska, rent maskinella underverket, lite "time to shine", provkörning efter oljebyte säger att den går precis som den ska.

IMG_4479_2.jpg

IMG_4536.jpg
 
Såg ut som att du inte hade något avgassystem alls på bilden. I jämförelse med ”cisternen” alltså. Min låter som en (trasig) elmotor trots titanacra. Iaf med dbkillern i.
 
Nyheter
Publikrekord under World Ducati Week

Ducati slog publikrekord un...

Brembo inför nya Hyction‑bromsskivor i WorldSBK 2027

Brembos nya carboceramiska ...

Ducati lanserar Desmo450 EDS

Ducati lanserar Desmo450 ED...

Custom Bike Show 2026

I år var det 52a gången Cus...

Gotland Ring Bike Week ´26 går mot deltagarrekord!

Med en månad kvar är det gl...

Från familjeföretag till modern motorhub – Ljunggrens Motor växlar upp

I motorvärlden finns det ha...

Inga mirakelbatterier ändå?

Rabalder kring Verge: Har s...

Custom Bike Show på lördag!

På Sveriges nationaldag, nu...

Bilder från DGR 2026

Den 17 maj kördes The Disti...

ZXMOTO – nytt mc-märke i Sverige

PRESSMEDDELANDE, Köpenhamn,...

Back
Top