checkster
Gudomlig sporthojare
Jävla fin hoj, motorblockets färg gör sig bra ihop med dom röda partierna
Follow along with the video below to see how to install our site as a web app on your home screen.
Note: This feature may not be available in some browsers.
Jävla fin hoj, motorblockets färg gör sig bra ihop med dom röda partierna

Lite avis. Trodde nog mer på en vit eller röd för mig.Lite finmeck i veckan och idag.
Framaxelskydd, centralstöd (ja blir lättare när barnen skall med med), samt handtagsskydd.
Handtagsskydden är jag kluven till.
Styrändsvikterna fick tas bort, vilket inte hjälper mot vibrationer, och jag gillar inte den där plasten i vägen när man i allmänhet skall ta tag i handtagen.
Ni vet, vid parkering eller annat skuffande av hojen.
Och utseendet är inte heller till det gynnsamma direkt.
Fast jag har nog bara på dem på kalla delen av året eller om semesterresan riskerar bli sval och regnig.

Ser det ut som att han bryr sig så noga?Vad säger reglerna för en bostadsrätt om vad man får ha inne i en lägenhet? Tänkte mest på mängden bensin och batteri mm

Har aldrig sett några regler för det från brf:s sida iaf. Försäkringsbolagen har säkert ett gäng klausuler. Var ju en som torskade på en brand i batteri för lådcykel, dock oklart om denne hade hemförsäkring.Vad säger reglerna för en bostadsrätt om vad man får ha inne i en lägenhet? Tänkte mest på mängden bensin och batteri mm

Du gav mig en idé där tackJag tog bort mina styrändsvikter på TDMen när jag bytte till ett aluminiumstyre. Japp, Biltemas styren styr bra. Viktminskning 920 gram.
Fortfarande vibrationsfritt, snyggare styre och skönare körställning. Inga handtagsvärmare eller handskydd.
Hemmasvarvade styrändar i aluminium täcker hålen, en insex, en bit hydraulslang, en bricka och en mutter balanserar ut eventuella vibrationer över 200.
View attachment 483339
Färgen är definitivt snygg, och är som många andra färger bäst ”live”.Lite avis. Trodde nog mer på en vit eller röd för mig.
Ska jag vara ärlig så på Guzzis egna bilder så tycker jag den färgsättningen ser rätt ful ut, men på dina bilder ser den ju riktigt snygg ut!
Grattis till ett bättre utfört arbete än Guzzis marknadsföringsavdelning!![]()

Det har jag aldrig varit med om. Alltså att njuta när de jävlarna smaskar rakt in i mitt nyputsade visir. Ofta p-r-e-c-i-s framför pupillen så att sikten pajar. Berätta hur man får ut en njutning av det - jag vill veta! ?och njuta av insekterna som slår mot visiret
Det händer aldrig när det är kallt, vilket betyder att när det händer slipper man frysa.Det har jag aldrig varit med om. Alltså att njuta när de jävlarna smaskar rakt in i mitt nyputsade visir. Ofta p-r-e-c-i-s framför pupillen så att sikten pajar. Berätta hur man får ut en njutning av det - jag vill veta! ?

Man kan också få ljuddämparinnanmätet från en framförvarande Fireblade, bestående av utbränd ull och div kol/svavelföreningar, i nyllet. Sånt är traumatiskt för oss som kör med öppet visir...och varmt.Det händer aldrig när det är kallt, vilket betyder att när det händer slipper man frysa.
Det är njutningen.![]()
Enkelt. Har man kört hoj innan visiren fanns vet man. En humla som träffar kinden i 180 är synnerligen oskönt. Hade en kompis som fick ett stenskott som slog av en halv framtand.Det har jag aldrig varit med om. Alltså att njuta när de jävlarna smaskar rakt in i mitt nyputsade visir. Ofta p-r-e-c-i-s framför pupillen så att sikten pajar. Berätta hur man får ut en njutning av det - jag vill veta! ?
Ingen ser tåren bakom brillorna när man fått någon humla/monsterbagge/geting/whatever på kindkotan. När det kommer småfågel kan det gå illa. Senast tror jag det var en fet duva. Träffade lyckligt för min del, olyckligt för fågeln. Såg inte var den blev av men kläggigt blev det. Vågade inte släppa styret med vänstern om axeln skulle vara paj, omutifall jag inte skulle kunna köra. Som en rejäl tackling på axeln och en rejäl "shottablängare" på vänstersidan av hjälmen samtidigt.Enkelt. Har man kört hoj innan visiren fanns vet man. En humla som träffar kinden i 180 är synnerligen oskönt. Hade en kompis som fick ett stenskott som slog av en halv framtand.
Ren njutning att putsa av ett visir i stället.
|
|
Bridgestone dominerade i Suzuka 8 Hours
Pressrelease från Bridgesto... |
|
|
Publikrekord under World Ducati Week
Ducati slog publikrekord un... |
|
|
Brembo inför nya Hyction‑bromsskivor i WorldSBK 2027
Brembos nya carboceramiska ... |
|
Ducati lanserar Desmo450 EDS
Ducati lanserar Desmo450 ED... |
|
|
|
Custom Bike Show 2026
I år var det 52a gången Cus... |
|
|
Gotland Ring Bike Week ´26 går mot deltagarrekord!
Med en månad kvar är det gl... |
|
|
Från familjeföretag till modern motorhub – Ljunggrens Motor växlar upp
I motorvärlden finns det ha... |
|
|
Inga mirakelbatterier ändå?
Rabalder kring Verge: Har s... |
|
|
Custom Bike Show på lördag!
På Sveriges nationaldag, nu... |
|
|
Bilder från DGR 2026
Den 17 maj kördes The Disti... |