Follow along with the video below to see how to install our site as a web app on your home screen.
Note: This feature may not be available in some browsers.
Kan det vara såhär? Kopplingen upplevs som trög - det borde vara handtaget som känns segt? Kan det vara så att trögheten är ett symtom på att något i huvudcylinder/kopplingscylinder eller det som kopplingscylindern påverkar (brukar väl vara en stång eller liknande - längesedan jag meckade koppling) rör sig trögt både in och ut, så att antingen kopplingen greppar efter en stund eller aldrig riktigt kommer tillbaka till "inkopplat" läge. Krökt kopplingsstång?? (nu spekulerar jag lite, är det så att utvecklingen sprungit ifrån mig så skratta inte)Där ser man?
Har du gjort något med den nyligen, bytt olja? Slangat/slirat mycket på kopplingen? Uppstod det plötsligt eller har det smugit sig på? Om du kör på sexan, driver den då?
Nu har den ju inga cylindrar alls, det är vajer på dom. Men visst, vajern är helt klart en kandidat, därav mina frågor om hur det uppstod. Är det svårt att få kopplingsgreppet hela vägen tillbaka till grundläget så kan det ju också hinta om att vajern sitter fast.Kan det vara såhär? Kopplingen upplevs som trög - det borde vara handtaget som känns segt? Kan det vara så att trögheten är ett symtom på att något i huvudcylinder/kopplingscylinder eller det som kopplingscylindern påverkar (brukar väl vara en stång eller liknande - längesedan jag meckade koppling) rör sig trögt både in och ut, så att antingen kopplingen greppar efter en stund eller aldrig riktigt kommer tillbaka till "inkopplat" läge. Krökt kopplingsstång?? (nu spekulerar jag lite, är det så att utvecklingen sprungit ifrån mig så skratta inte)
Hade änna glömt det där med vajerkoppling......Nu har den ju inga cylindrar alls, det är vajer på dom. Men visst, vajern är helt klart en kandidat, därav mina frågor om hur det uppstod. Är det svårt att få kopplingsgreppet hela vägen tillbaka till grundläget så kan det ju också hinta om att vajern sitter fast.
Hallllå tackar för responsen handtaget fjädrar på för fullt finns inget spel alls i den. Men ja hittade felet idag vajern hade börjat o gå sönder inne i höljet så det blev typ någon fjäder effekt av det Hella men vajer bytt o nu går den som den ska igenHade änna glömt det där med vajerkoppling......![]()
|
|
Brembo inför nya Hyction‑bromsskivor i WorldSBK 2027
Brembos nya carboceramiska ... |
|
Ducati lanserar Desmo450 EDS
Ducati lanserar Desmo450 ED... |
|
|
|
Custom Bike Show 2026
I år var det 52a gången Cus... |
|
|
Gotland Ring Bike Week ´26 går mot deltagarrekord!
Med en månad kvar är det gl... |
|
|
Från familjeföretag till modern motorhub – Ljunggrens Motor växlar upp
I motorvärlden finns det ha... |
|
|
Inga mirakelbatterier ändå?
Rabalder kring Verge: Har s... |
|
|
Custom Bike Show på lördag!
På Sveriges nationaldag, nu... |
|
|
Bilder från DGR 2026
Den 17 maj kördes The Disti... |
|
|
ZXMOTO – nytt mc-märke i Sverige
PRESSMEDDELANDE, Köpenhamn,... |
|
|
Gotland Ring Bike Week, välbokat trots turbulens i bolaget!
Det är med glädje vi pratar... |