MT 01-tråden

Hej!

Hade precis samma problem med min MT-01 för ett par veckor sen. Den betedde sig precis som videon du postade.
Jag gick igenom säkringar, tog ut och rengjorde allt. Skruvade fast + och - polerna på batteriet eftersom dom satt rätt löst, kanske p.g.a. vibrationerna. Sen dess mullrar den på utmärkt.
 
Har en bekant med en MT-01 som går orent vid 3000 varv och stänger ner. Tändstift bytta i fjol. Bortplockade och kontrollerade, ser ok ut. Någon som kan ha en aning om vad det kan bero på? Kolla klippet
https://youtu.be/-xc_LOgMK5Q

Problemet löst! Visade sig vara ett riktigt skitfel!
Kontakten på batteriet till minuspoolen hade släppt från sitt fäste. Vilket gjorde att hojen tappade spänning när det vibrerade. 2 års garanti på batteriet inköpt för ett år sedan. Problemet löst
 
Hej alla,
Går i köptankar och suktar efter en MT-01. Undrar just varför de få som finns på Blocket är 05:or? Faktum är att jag trodde faktiskt inga andra än -05 togs in till Sverige. Nåja- nog om det. Ska nu prova en-05a inom närmsta dagarna och undrar vad det är man ska vara uppmärksam på? Finns det vanliga men dyra fällor att gå i? Någon som till och med kanske har ett fint ex till salu?..


Sent from my iPhone using Tapatalk
 
Hej alla,
Går i köptankar och suktar efter en MT-01. Undrar just varför de få som finns på Blocket är 05:eek:r? Faktum är att jag trodde faktiskt inga andra än -05 togs in till Sverige. Nåja- nog om det. Ska nu prova en-05a inom närmsta dagarna och undrar vad det är man ska vara uppmärksam på? Finns det vanliga men dyra fällor att gå i? Någon som till och med kanske har ett fint ex till salu?..


Sent from my iPhone using Tapatalk
Kopplingen ger sig annars är dom outslitliga med sina 5700 i max rpm
 
Det är lite intressant då modellen var iskall i några år.
 
Yamaha sålde trimsatser i 2 olika steg som gav hiskeliga 1 eller 2 hästar mer än originalet och dyrt var det.
 
Nyheter
Tiotusentals körde Mälaren Runt

Lördagen den 15 augusti gen...

Mälaren Runt fyller 40 år

Nu på lördagen den 15 augus...

Steve Holcombe klar för GGN!

Pressmeddelande 2026-08-10 ...

Nya Chief Vintage Sturgis

I samband med 86:e Sturgis ...

Missa inte Bikes sommarnummer!

Innehåll Bike powered by...

Missa inte Bikes sommarnummer!

Innehåll Bike powered by...

Shelby Turner, klar för GGN

Pressmeddelande 2026-08-05F...

Premiär för Östgöta Dundret

Under 1940 talet var Finspå...

Ny 500-kubiks retro från Honda

Efter rykten om en ny retro...

Ny 500-kubiks retro från Honda

Efter rykten om en ny retro...

Back
Top