Follow along with the video below to see how to install our site as a web app on your home screen.
Note: This feature may not be available in some browsers.
Xjell är för nybörjare som inte vågar gå hela vägen ut. En svensk företeelse i klass med att knyta näven i fickan och mumla svordomari kön till kassan bara för att 10 pers tränger sig före dig.Xjell?
Xjell är för nybörjare som inte vågar gå hela vägen ut. En svensk företeelse i klass med att knyta näven i fickan och mumla svordomari kön till kassan bara för att 10 pers tränger sig före dig.
Jag tror ingen vågar bygga sig en äkta Bosozoku här i landet. Det längsta man vågar gå är en 70-tals haschmoppe baserat en jänke V-Twin, men inte ens det är galet nog tycker jag,
Det är en kåpa på bilden. Kolla i ovankant på bilden.
Edit:
Samma färgtema som resten av hojen och zoomar man in ser man att det är en ram samt skruvar som håller fast kåpan.
View attachment 449581 View attachment 449582



Ja något ska ju ta över efter kaffeskramlarna med felvända framdäck. En virago 535 kanske är ett bra utgångsämne?
Det är en kåpa på bilden. Kolla i ovankant på bilden.
Poängen (om man kollar gamla dokumentärer om bikerkulturen i japan allmänt och Bosozoku i synnerhet) verkar ju vara att reta vanligt folk. Ska man ge sig in i det träsket kan man ju lika gäörna göra det ordentligt, ta ett utgångsobjekt som retar folk till max. En CBX1000 eller någon annan fin klassiker![]()

Äntligen har jag hittat en HD som jag skulle kunna tänka mig att köra runt på.Hardly. Möjligen om man monterade pom-poms/tassle på styrändarna.
View attachment 463601



Ja jävlar, så är det ju såklart.Ducati! Det syns ju på färgen!
Jag höll på att falla för en upprensad wide glide i våras, den som har ankstjärt och skylten på rätt ställe. Den var såld när säsongen drog igång.ordningen är återställd och att jag alltså fortfarande inte hittat en Harley som fallit mig i smaken.


Jag tycker du skall köra vidare på att modifiera Intrudern.Jag höll på att falla för en upprensad wide glide i våras, den som har ankstjärt och skylten på rätt ställe. Den var såld när säsongen drog igång.
Föreställ dig en helröd flake, bortrensad passagerarsits och annat skräp där bak med smuttare sadel och bort med vindrutan och mer normalt styre. Hm, men så ser ju min Intruder ut!
![]()
View attachment 463617


Jag höll på att falla för en upprensad wide glide i våras, den som har ankstjärt och skylten på rätt ställe. Den var såld när säsongen drog igång.
Föreställ dig en helröd flake, bortrensad passagerarsits och annat skräp där bak med smuttare sadel och bort med vindrutan och mer normalt styre. Hm, men så ser ju min Intruder ut!
![]()
View attachment 463617
|
|
Äntligen!
Om du, som jag, ständigt åk... |
|
|
Missa inte förköpstävlingen
Jul närmar sig och även om ... |
|
|
Sista chansen!
Nu är vi inne på sluttampen... |
|
Piaggio-gruppen tar över importen av Piaggio, Aprilia, Moto Guzzi och Vespa
Det händer en hel del när d... |
|
|
|
Katalogen börjar ta form!
Stora Motorcykelkatalogen 2... |
|
|
KTM och Husqvarna återkallelser
Pressreleaser från KTM och ... |
|
|
Provkörning pågår: KTM 1390 Super Adventure S EVO
Vulkanen Teide vakar över o... |
|
|
Äventyr i Algeriet
I januari åker Allt om MC t... |
|
|
Mästerlig presentation, KTM 1390 Super Adventure S EVO
I ett maffigt bergsområde, ... |
|
|
Mästerlig presentation, KTM 1390 Super Adventure S EVO
I ett maffigt bergsområde, ... |