Kläder för kyla

Kurt-Olsson

Gudomlig sporthojare
Gick med
5 Jun 2004
Ort
Varberg
Hoj
2012 Vespa 300 GTS Super
Jag sökte och googlade innan men tänkte ändå höra lite ”senaste mode” kring vinterkläder för hojåka när det är kallt ute.

Ser ingen anledning att inte köra om inte tempen är under 5grader typ.

kan det räcka med ett underställ och vinterhandskar samt nåt halsskydd?

vad kör ni som åker i kallare temp med?
Har gott om plats under skinnstället då det är lite för stort även med ryggskyddet.

Danke!
 
Jag kör med skoteroverall, tjocka strumpor under stövlarna, hjälmhuva och är det vrålkallt tjocka handskar.

Hojen har kåpa, handskydd och värmehandtag. Har kört 70 mil i temperatur strax över nollan. Funkar så länge det inte regnar eller snöar för mycket, då kan det bli riktigt jävligt.

Ta det försiktigare i kurvorna. Märker redan nu att greppet börjar dalna rejält. Byter till vinterhojen i helgen.
 
Jag kör med skoteroverall, tjocka strumpor under stövlarna, hjälmhuva och är det vrålkallt tjocka handskar.

Hojen har kåpa, handskydd och värmehandtag. Har kört 70 mil i temperatur strax över nollan. Funkar så länge det inte regnar eller snöar för mycket, då kan det bli riktigt jävligt.

Ta det försiktigare i kurvorna. Märker redan nu att greppet börjar dalna rejält. Byter till vinterhojen i helgen.
Kommer bara köra när det är soligt och torrt. Kanske är säsongen över men ska komma igång tidigt i vår med.
 
Kör året runt, men så bor jag i Malmö också. Goretexställ med foder i, fleecebuff, fodrade handskar, Goretexboots och värmehandtag. Brukar ha det ganska varmt och skönt faktiskt!
 
Jag åker med samma jofama skinnjacka o skinnbyxor som på sommaren men har ett par mjukis brallor under nu o en flees jacka med hög krage en hals muff o något tjockare handskar.

Annars är jag mycket väll skyddad på thunderacen från regn snöblask o värmehandtag mer behövs ej.

Kör så här med acen till ca - 5/8° e jhu som sagt bara ca en timme till jobbet o samma hem.
 
Körde neråt 0 grader med skinnställ, halvtjockt underställ och tunna innerhandskar.
~2 mil till jobb, det var lite kyligt mot slutet av resan men man vaknade ordentligt.
Fett värt.
 
Eluppvärmda mellanlager is da shit! ;) Har en väst jag kopplar in till ciggutaget under sadeln när jag kör i kallare väder. Största fördelen är att man slipper ha 8 lager på sig och känna sig som en michelingubbe när man vill köra lite längre och det är kallt ute.

Dessutom är det jäkligt behaglig värme, jag är inte frusen av mig men när jag väl fick tummen ur och köpte mig en elväst skulle jag aldrig gå tillbaks.
 
Många tunna lager kläder funkar bäst tycker jag.
Stjärt-värmen hjälper ju också till. :brynad
 
Riktigt bra värmehandtag är A&O. Har man löst det så ger resten sig själv.

/Brukade pendla till jobbet även i -10.
 
Har man bara skinnställ kan man köra med en skaljacka utanpå vid regn eller kyla. Den slits rätt hårt om man kör fort.
 
Racestället får hänga kvar hemma :hihi Annars är det skinnställ, vindtäta underställsbyxor, vanlig underställströja, en varmare vindtät och en T-shirt mellan dom. Utanpå kör jag en varm jacka. Varma strumpor i stövlarna och varma sköna handskar. Extra buff i halsen så är man redo :tummenupp
 
Som nämnts så är elkläder helt suveräna. Går att köpa för en spottstyver på nätet och fungerar helt strålande i mitt tycke kompletterat med apfula vindskydd fästa i styrändarna. Har kört med värmehandtag men dom värmer bara insidan av händerna. Ge akt bara att man måste läsa om varan då många använder standardbilder. 20211013_173511.jpgreceived_538573037442584.jpeg
 
Fan va fränt med elkläder! Hade aldrig hört talas om detta innan. Det här får man kika på.
 
Fan va fränt med elkläder! Hade aldrig hört talas om detta innan. Det här får man kika på.
Ett tips är att till tex. västen köpa en USB förlängningskabel och stoppa i USB-uttaget på hojen om du har, så slipper du ett relativt klumpigt powerbank och ingen risk du står utan kräm ?
 
Något lager ull till, (lager på lager), windstopperkallingar samt regnjackan för att stoppa kalla vinden.
Behöver bättre handskar.
 
Som nämnts så är elkläder helt suveräna. Går att köpa för en spottstyver på nätet och fungerar helt strålande i mitt tycke kompletterat med apfula vindskydd fästa i styrändarna. Har kört med värmehandtag men dom värmer bara insidan av händerna. Ge akt bara att man måste läsa om varan då många använder standardbilder. View attachment 464798View attachment 464799
Har du någon länk till den där västen?
Kan funka att värma upp hustrun med kanske :cool:
 
Har du någon länk till den där västen?
Kan funka att värma upp hustrun med kanske :cool:
Funkar bra i soffan också om man är lite frusen eller i andra sammanhang förutom hojåka. Kolla exempelvis Wish då det funkar enkelt med importen. Finns en uppsjö av dom så bara söka och du skola finna. Powerpack brukar inte ingå på västarna kan vara bra att veta. Och missa inte att läsa vad som står om dom då många bilder ljuger då dom kör samma bild flera leverantörer.
 
*/ ?>
Back
Top