"Det här köpte jag idag!"-tråden

  • Thread starter Thread starter FreddaGädda
  • Start date Start date
Tvunget att vara orienterare för att hitta dit men annars gick det bra. Var inställd på den starkare maskinen men när jag sa vad jag skulle ha den till sprang hon o hämta den lilla. Fråga då om den starkare Inte var att rekommendera för ex. bilar..

-Precis, den kommer göra mer skada än nytta.
-Tack, var det jag ville höra. (när man ställt sig in på värsta värsta, spräckt spargrisen & pantat alla burkar)
-Hur många kvm duger den till?
-70kvm.
-Då är det safe, förresten det var ett helsike att hitta hit.
-Det säger alla........ vi flytta hit för ett år sen.

Och så fick jag en snabb genomgång, lite tips och så fick hon lura på mig en enkel separat timer om jag skulle köra den utöver vad vredet tillät.

20200609-105203.jpg

:brinnerup

20200617-203334.jpg
 
Spännande! Tack för info.
Hur små saker väjer den för nu?
Får den problem om det är flera hinder några meter från varandra?
Jag är fortvarande sugen på en men har krupit runt gräsmattan och på långa sträckor är gräset bara ett rotsystem på hälleberget, måste se om jag skulle kunna fösa in kabeln mellan graniten och gräsrötterna. Slå ned märlor där kan jag glömma.

Bra fråga!
Det behöver upp lite i höjd i vart fall, typ 10cm kanske? Annars kör den på (läs nedre ribborna på studsmattan).
Mina 95x95 stolpar vid gungorna klipper den snällt runt i vart fall och tar hela zonen.

Kan du inte limma fast kabeln? Tänker så länge den inte sticker upp mer än önskad klipphöjd borde det kunna gå?
 
Skulle köpa salt och hade väl skygglapparna på vid entrén av ren rutin för när jag kom in i affärn så..

20200619-091521.jpg


Hmm här var det utplockat, minsann. Inte varje dag man klampar in på ett B&W i konkurs (Domus/Koop eller vad det heter). Saltet var billigt i.a.f. och jag loma väl runt där utan att hitta något intressantare än höga procentsatser. Just det, den dära lampan hade jag sett någon gång tidigare.. "Batterier & Lampor 50%"

Stövla iväg till självscanningen med salt o lampa, blipp "Produkten saknas".. nehepp. Bredvid finns en liten kontrollkassa eller möjligen för medlemmar vilket jag inte är.

-Hej! bröstar jag upp mig så att den enda kunden framför nervvraka till och höll på att få en infarkt :)
-Produkten saknas sa den, går det att lösa här?
-Visst.
-Hmm stod det vad den kosta?
-249 pengar och 50% på det, som jag förstod det.. annars står dom där. sa jag och peka femonenhalv meter bort men det var tydligen inte intressant.
-Måste bara hitta rätt produktgrupp.. *blädder blädder* äh vi säger 200:- och 50% på det då.
-Kool, tack tack. sa jag och slanta 110 pengar för salt o lampa.. slampa sa jag inte, till han.

Nöjd o väl i bilen inser jag att själva glödlampan som är hela grejjen inte ingick, crap. Hemma googlar jag på Osramgloben jag behöver och inser att dom börjar på 500 spänn, alltid lurad :4skrika

Hmm fultyskarna i gubbdagissammanhang säljer alt. av märken ingen jävel hört förut för bättre stålars.. ooh den där var ju flott! Ela iväg och letade mig trött efter lampjäveln tills jag gav upp och fråga en anställd som satt o gömde sig bakom avspärrningar, true story.

-Ah dom står där på nästa längst ner. peka han med knotig armbåge utan att lämna stolen

-ssThanks! ..satfläsk vad stor den är, sån ska vi ha.

20200619-121132.jpg


Väldigt temporärt men efter lite blixt och dunder hänger den där :tummenupp

20200619-131743.jpg


20200619-155443.jpg


..om någon undrar varför så mkt text så är vi på midsommarpicknick utanför svärödlans pensiohem och :glömdet
 
Feta prestanda på papperet. Hur upplever du kvaliten?

Har tyvärr inte fått hem den ännu, bara beställt :) Lovar att återkomma med recension så fort den anländer! :tummenupp
 
Hallå! Lever du kvar på 80-talet?

Vi lever 2020 nu och kvalitet handlar inte längre om hur bra prylarna håller utan hur man upplever känslan i produkten. Hur det känns när man trycker på knapparna. :(
Jag missuppfattade Bushidos inlägg som att han redan hade datan i handen.
Har dåliga erfarenheter av Asus och är därför ganska skeptisk, men det var några år sedan och jag inser att de har på papperet prisvärda datorer. Därför vill jag veta om de ryckt upp sej kvalitetsmässigt.
 

Brorsan sa "Jag hörde dig inte komma". Detta med db-killern monterad. Dovt ljud på snäll-gas men ryter över 4k. Det det vanliga konceptet - rensat mellanrör och perforerat i dämparen med plenty dämpmaterial. Längden på dämparen är ca 10 cm kortare än de flesta andra. Tidigare satt original mellanrör kvar (en form av minidämpare) och ett Yosh - som lät för bedrövligt ljust och krackligt vid övergången från tomgång till låg fart när bränsleblandningen oftast är på den klena sidan.
 
Nyheter
Brembo inför nya Hyction‑bromsskivor i WorldSBK 2027

Brembos nya carboceramiska ...

Ducati lanserar Desmo450 EDS

Ducati lanserar Desmo450 ED...

Custom Bike Show 2026

I år var det 52a gången Cus...

Gotland Ring Bike Week ´26 går mot deltagarrekord!

Med en månad kvar är det gl...

Från familjeföretag till modern motorhub – Ljunggrens Motor växlar upp

I motorvärlden finns det ha...

Inga mirakelbatterier ändå?

Rabalder kring Verge: Har s...

Custom Bike Show på lördag!

På Sveriges nationaldag, nu...

Bilder från DGR 2026

Den 17 maj kördes The Disti...

ZXMOTO – nytt mc-märke i Sverige

PRESSMEDDELANDE, Köpenhamn,...

Gotland Ring Bike Week, välbokat trots turbulens i bolaget!

Det är med glädje vi pratar...

Back
Top