Fått bensin på skinnstället, farligt?

xlr8

Medlem
Gick med
3 Jan 2013
Ort
någonstans
Hoj
Bmw
så med min vanliga tur så vid tankning fick pumpen fnatt och ökade hastigheten något enormt och det sprutade bensin överallt.
fick en hel del över mig, så frågan är skinnstället förstört eller sämre hållbarhet?
har ej hunnit kolla hjälmen men tror jag klarade den.
 
Jag har ingen som helst kunskap om skinn men jag skulle i alla fall fetta in det så snart som möjligt för bensinen har rimligtvis tvättat ur fett så att skinnet blir torrare och mer sprickbenäget.
 
Definera farligt:

- Jämfört men en rödhårig ex-fru? Knappast...
- Jämfört med en söt hundvalp? Kanske m du bestämmer dig för att leka med tomtebloss samtidigt som du tankar.

Det är motorsport vi talar om. Fetta in det och kör vidare.
 
Last edited:
Är väl bara att fetta in och köra som vanligt. Tror att de tagit höjd för att lädret kan utsättas för diverse saker. Visst vill du vara på säkra sidan så byt ut det men onödiga pengar enligt mig. Hade varit mer orolig över hojen och eventuella lackskador bensinen orsakat den. Stället hade jag bara fettat in och kört med igen. :)
 
OT, men apropå sportis övningar. I högstadiet använde alla AXE spraydeo, och en polare stod på bänkarna i mitten av omklädningsrummet efter gympan och sprutade deo under armarna. Sen kom han på den briljanta idén att bli av med pungsvetten också, och sprutade rikligt på och runt paketet. Det tog 2s eller så, sen skrek han och fällde ihop sig i fosterställning :hihi

Angående skinnstället så hade jag tvättat det, smort in det och kört som vanligt. Så fruktansvärt farligt är inte bensin, jag hade blivit mer nervös om jag hade dränkt det i ammoniak, saltsyra (gärna samtidigt) eller så.
 
Nyheter
Premiär för Östgöta Dundret

Under 1940 talet var Finspå...

Ny 500-kubiks retro från Honda

Efter rykten om en ny retro...

Ny 500-kubiks retro från Honda

Efter rykten om en ny retro...

Ny 500-kubiks retro från Honda

Efter rykten om en ny retro...

Nya BMW S 1000 RR tar form

Redan i maj 2025 gav BMW me...

Helsvarta Deadwood – Ny cruiser från H-D

H-D presenterar nya Deadwoo...

Sommarauktion hos Antiqueweb

Svenska Antiqueweb avslutar...

HJC stärker kundrelationen

Pressrelease från HJC Helme...

Sportsterbygge i nästa nummer

I Allt om MC nummer 8 komme...

Dags för gräsgasa hos Hydet

Den 1 augusti kör Hydet MC ...

Back
Top