Wiseguy
Medlem nr.8 sen starten
- Gick med
- 6 Mar 2003
- Hoj
- Honda CBR900RR Fireblade, CBR1100XX Blackbird
Follow along with the video below to see how to install our site as a web app on your home screen.
Note: This feature may not be available in some browsers.
Andra gången jag sett/hört liknelsen "acceleration like a passenger jet takeoff".
Bästa liknelsen jag sett för eldrivna fordon.

Eva'n ligger ju enligt uppgift på 3s, så det blir nog inte tråkigt.Fast, ett jetpassagerarflyg tar väl runt 6-7 sekunder på sig 0-100. Det låter fantastiskt tråkigt på en hoj.
Flyg som startar från hangarfartyg däremot... Wheee!
Eva'n ligger ju enligt uppgift på 3s, så det blir nog inte tråkigt.
Om man nu har tillgång till en flygraka varför kör man 201 m eller var det mindre till och med..??Alltså.... de där elhojarn.... sticker iväg rätt bra! https://www.youtube.com/watch?v=lcxDj5-iv_M


Om man nu har tillgång till en flygraka varför kör man 201 m eller var det mindre till och med..??
Det skall ju vara 0-402 & 0-1000 m minst.
Back på hojen låter initialt kackigt, men jag kan tänka mig åtminstone ett reellt användningsområde: Backa upp för lastramp. Då hade man kunnat lasta hojen helt själv oavsett lutning. Och lite som sades i klippet, det är ju trivialt enkelt att lägga till funktionen, så varför inte..
Back på hojen låter initialt kackigt, men jag kan tänka mig åtminstone ett reellt användningsområde: Backa upp för lastramp. Då hade man kunnat lasta hojen helt själv oavsett lutning. Och lite som sades i klippet, det är ju trivialt enkelt att lägga till funktionen, så varför inte..
Du backar upp en 270kg hoj på 15cm bred ramp utan sidoväggar med ~15-20° lutning själv utan problem? Jag måste nog öva på tekniken för att lyckas med något såntJag kör upp för lastramper själv hela tiden även utan back, så lite nyfiken på hur det skulle hjälpa att ha backväxel när man kör uppför en ramp. (Jag har inget problem med backväxel, bara nyfiken)

Du backar upp en 270kg hoj på 15cm bred ramp utan sidoväggar med ~15-20° lutning själv utan problem? Jag måste nog öva på tekniken för att lyckas med något sånt
Edit: Inte köra upp den framåt utan hojen behöver stå bakvänd. Ex. när man lastar tre hojar på samma lilla släp, så en måste stå åt andra hållet för att få plats.

|
|
MC-mässan startar idag
Med start idag, den 23 janu... |
|
|
Fullt drag på mc-mässan i Jönköping!
Bikes monter full till bred... |
|
|
Nya Indian Chief Vintage
I kölvattnet av att ha spar... |
|
|
MotoGP 2026: kalender och förare
MotoGP-kalendern och förarn... |
|
|
Benavides till dramatisk Dakar-seger
Luciano Benavides, som gick... |
|
|
Gotland Ring Bike Week 2026 – rabatt på färjan klar!
Alldeles nyss fick vi klart... |
|
|
Michelin lanserar Anakee Adventure 2 – nytt adventuredäck med fokus på väg, men redo för grus!
Michelin breddar sitt adven... |
|
|
Svensk auktion med tävlingshojar
Det svenska företaget Antiq... |
|
Officiella: Harley-Davidsons 2026-nyheter
Efter att Cruiser-programme... |
|
|
|
WP kliver in i bromsvärlden – lanserar helt nya bromssystem
WP har länge varit synonymt... |