Servicemanualer i massor!

Synd hittar ingen till BMW S1000rr 2011..

Och jag kan berätta varför! Servicemanualen till den hojen verkar inte finnas som en PDF utan som ett separat program. Jag var tidigare idag på resande fot o hade bara mobilen med mej och lyckades ladda ner det o nu ikväll har jag testat det på en Windows-maskin som jag har för tveksamma nedladdningar. Kan intyga att det fungerar och här är länken till programmet ifråga:

http://www.mediafire.com/download/s...anuals+K46+S1000RR+(3rd+Edition,+07-2012).zip

Skärmdump
bmw.JPG

Jag körde det under Win 10 Pro, bara att packa zip-filen och köra igång med reprom.exe. Inga virusprogram som flaggade för nåt misstänkt.

Utgivet 2012/07 och det är för modell K46. Jag har ingen aningen om det är en sån hoj du har men jaja testa om du känner för't!

Har lite dille på service manualer, helst de utgåvor som tillverkaren själv tagit fram för sina auktoriserade mekar. (Inte jätteförtjust i Haynes o dylikt.) Det är lite skönlitteratur för mej. Till bilar har jag nog sett de flesta till mina favvomärken de senaste deceniet och en bit bakåt. Nörd?! Näää då!

/D
 
Last edited:
Ganska offtopic men BMW e helt kräääääjsy! Jag bläddrade bara runt lite grann i ovan nämnda mjukvara eftersom den var så snyggt upplagd! Här är åtdragningsordningen för "botten på motorn nånting". Ingen aning vad jag har framför egentligen men bara kolla upplägget på det hela! Det här är snyggt illustrerat!:rock
K46_S11220b.jpg

Är det bara jag som går igång på sånt här???
 
Nyheter
Återkallelse av KTM 125, 250, 390 och 990 DUKE-modeller från årsmodell 2024

Är din KTM bland dem som sk...

Nordic Sport & Event sammanfattar 2025 års GGN

Pressrelease; Visby, 2025-1...

2026 års YAMAHA XSR900 GP

Yamahas Sport Heritage-seri...

Yamaha firar 70 år med klassiska Supersport-färger

Yamaha Motor firar sitt 70-...

Smarta garageprylar från IVON!

IVON motorcykellyft, 450 ki...

Med ny V-twin och monocoque-ram

Ducati presenterar nya Hype...

Slutstrid i MotoGP

MotoGP-säsongen börjar lida...

CFMOTO V4 SR-RR

CFMOTO presenterade sitt pr...

Honda V3R 900 E-Compressor

Honda V3R 900 E-Compressor ...

Indian Concept Girder – En framtidsvision?

Indian Concept Girder är en...

Back
Top