notrightrider
Reklampaus
En gång använde jag faktiskt varselväst och då hade jag skrivit "stoppa parkeringsavgiftshelvetet" på den med närmast brutalt synlig fettusch.
Funkade inte det heller...
Bredaxlad kille, förstår jag...?
Follow along with the video below to see how to install our site as a web app on your home screen.
Note: This feature may not be available in some browsers.
En gång använde jag faktiskt varselväst och då hade jag skrivit "stoppa parkeringsavgiftshelvetet" på den med närmast brutalt synlig fettusch.
Funkade inte det heller...
Det sorgliga är att för varje mc-säsong som går blir det alltfler motorcyklister som försöker dämpa sin trygghetsnarkomani med västar eller det nyare otyget varselhjälmar(!)![]()

Känns igen. Sedan jag läst att finska armen...
Nu när allt från MC till Bil har tänt ljus dagtid så har ju poängen på något vis försvunnit !![]()
Det sorgliga är att för varje mc-säsong som går blir det alltfler motorcyklister som försöker dämpa sin trygghetsnarkomani med västar eller det nyare otyget varselhjälmar(!)![]()


Kört mc sedan1975 och förstnu är det inte bra att synas![]()
Läs rapporten. Där står inte att det är dåligt att synas. Det står att de inte kunnat notera någon skillnad mellan varselväst och svarta kläder.Kört mc sedan1975 och förstnu är det inte bra att synas![]()
Stämmer bra med mina iakttagelser från att ha kört 7000 mil med en gammal snuthoj.
Man kan vänta sig pprreecciiss vad som helst av trafikanter som plötsligt tror att det är en polis dom ser.
Jag skojar inte. Man får köra jävligt försiktigt på en gammal buskig vit LT för att inte ställa till det rejält.
Värst var hon på omkörning som plötsligt försöker svänga in mellan bilen och släpet på en 24-metare bara för att komma ur vägen. Med en liten Aygo var det otäckt nära att hon lyckades.
Bredaxlad kille, förstår jag...?
Kan inte motorcyklister få köra med blåljus? Skulle inverka positivt på all omgivande trafik om vi om vi styrde upp den.
P
Blinka med helljuset och termisar löser de flesta problem med uppmärksamhet när man kör Ducati...
Fundera på hur bra din jacka med ljusgröna och svarta fält syns mot en bakgrund av nyutslagen vårgrönska, med ljusgröna löv och växter mot svarta stannarJag är tillräckligt gammal för att dels acceptera att jag inte är vacker och att en varseljacka (inte väst) kan få någon att uppmärksamma mig dels att jag minns kamrater som åkt med rosa skinnställ eller en kopia på valfri RR-fantoms prylar och tyckt de varit snygga. Jag känner mig hyfsat synlig.

Blinka med helljuset och termisar löser de flesta problem med uppmärksamhet när man kör Ducati...
Glöm inte alla trådar med folk som har startat sin hoj en gång i veckan hela vintern, bara för att kolla den, och nu plötsligt är den helt stendödNu ska vi se:
En ABS-tråd - Check
En ’jag vet minsann bättre än tillverkarna hur man kör in hoj’-tråd - Check
En varselvästtråd - Check
Nu fattas bara ett knippe miniblinkerstrådar, säg en sex, sju stycken, så tror jag ta mig f_n att våren är här...

|
|
Brembo inför nya Hyction‑bromsskivor i WorldSBK 2027
Brembos nya carboceramiska ... |
|
Ducati lanserar Desmo450 EDS
Ducati lanserar Desmo450 ED... |
|
|
|
Custom Bike Show 2026
I år var det 52a gången Cus... |
|
|
Gotland Ring Bike Week ´26 går mot deltagarrekord!
Med en månad kvar är det gl... |
|
|
Från familjeföretag till modern motorhub – Ljunggrens Motor växlar upp
I motorvärlden finns det ha... |
|
|
Inga mirakelbatterier ändå?
Rabalder kring Verge: Har s... |
|
|
Custom Bike Show på lördag!
På Sveriges nationaldag, nu... |
|
|
Bilder från DGR 2026
Den 17 maj kördes The Disti... |
|
|
ZXMOTO – nytt mc-märke i Sverige
PRESSMEDDELANDE, Köpenhamn,... |
|
|
Gotland Ring Bike Week, välbokat trots turbulens i bolaget!
Det är med glädje vi pratar... |