Blir det något SM i RR 2017?

Tyckte du förfrågan i länken var skriven på franska så har du rätt i att språket kan bli ett problem.
Men för en skolkamrat som hamnade på CERN löste sig språket med en fransk hustru som lärarinna.

Mja men krav på språk var flytande franska i tal o text...


Skickat från min iPhone med Tapatalk
 
Jag anser att vi måste förändra sm- helgerna omgående.

Orsaken är att omvärlden har förändrats kraftigt dom senaste veckorna. 1 Det har kommit en ny tävlngsserie som erbjuder dubbelt så mycket bantid för deltagarna . Till detta kommer ett ökat samarbete mellan Svemo och smc. Sedan tidigare har Mike Luff ett alternativ. Fler produkter från zynergy och bikepromotiom kommer. Även Actionspics erbjuder race numera.

Det gör tyvärr att klubbarnas arrangemang blir oaktriva för folk utanför elit och moto3. Som klubb blir man alltså tvungen att arrangera ett ganska dåligt arrangemang för att få en
SM status.. samtidigt utsätts klubbarna för stor konkurans från andra arrangörer som kan plocka ihop en aktraktiv meny utan att bry sig om sm- handboken. Jag tror att klubbarna behöver få friare tyglar att välja vilka klasser dom skall satsa på samt upplägg av körsschema. Risken är annars ganska stor att klubbarna tappar deltagare till alternativa arrangörer. Det medför på sikt att klubbarna lägger sin verksamhet och att den flyttar till t.ex smc och privata arrangörer


SMC ' sSvemomedlemskap väcker en del frågor kring licenser m.m. Kan t.ex medlemmar lämna sin lokala MC klubb och ta ut licensen via SMC ( vilket dom ofta är med i förutom hemmaklubben) .
 
Last edited:
Nyheter
Recension: Gilles MUE2 fotpinnsats

Om du vill förfina din hoj ...

Recension: Gilles MUE2 fotpinnsats

Om du vill förfina din hoj ...

Australiskt stjärnskott klart för GGN 2026

20-årige australiensaren Wi...

Alltid redo för regn

Håll dig torr på hojen – ny...

Bridgestone dominerade i Suzuka 8 Hours

Pressrelease från Bridgesto...

Publikrekord under World Ducati Week

Ducati slog publikrekord un...

Brembo inför nya Hyction‑bromsskivor i WorldSBK 2027

Brembos nya carboceramiska ...

Ducati lanserar Desmo450 EDS

Ducati lanserar Desmo450 ED...

Custom Bike Show 2026

I år var det 52a gången Cus...

Gotland Ring Bike Week ´26 går mot deltagarrekord!

Med en månad kvar är det gl...

Back
Top