Den här filmen ger mig vibbar från Roms trafiksituation. Där gällde (gäller!!) det att inte byta spår oväntat då vesporna flög förbi 3 cm från backspeglarna både till höger och vänster. Som tur var så vande man sig fort, men innan man anpassat sig till en trafikinfarkt av guds nåde så var det svettigt !
Vad gäller denna filmen är det (enligt mig) nästan omöjligt att veta om föraren av Vanen väjde för eventuellt skräp på vägen eller om han fipplade på mobilen...........eller om det var medvetet för att jävlas. Det SER ju vid en första anblick väldigt "vältajmat" ut, men trots filmen så kan nog bara föraren veta till 100 %.
Vad gäller dashcams är jag också dubbelbottnad, det är säkert i vissa fall bra. Men det kan säkert också i framtiden fälla mången hojåkare som "råkade" busa lite på vägen, speciellt som upplösningen är så bra idag att det är enkelt att läsa av regskylten.....Vi får se vad som sker i framtiden, men jag skulle inte bli förvånad om folk skickar in filmsekvenser till polisen för att de "blivit omkörda i 132 km/h på motorvägen".