Vart ska dessa sitta? (ZX6R)

Swish

Djävulens avkomma
Gick med
4 Apr 2005
Ort
Lund
Hoj
Lilla Grön -zx6r
Delarna på bilderna? Jag tycker inte de verkar höra hemma någonstans, men de har ju suttit någonstans på hojen förr... Har försökt hitta delarna på sprängskisser, men det går sådär.

Någon som vet vart?

1557721_10156703388565531_9089381675564884664_n.jpg935370_10156703388430531_8850724651577354817_n.jpg

Tutan måste på igen också, och enligt en sprängskiss ser det ut som att den ska sitta i samma skruv som håller kylaren, kan det stämma?

Hojen är en ZX6R från 2007.
 
Den ena har ju hållit kablar/slang på plats iaf. någonstans nära tanken kanske? har pillat min kompis 2006a nydligen och dom e ganska lika de som antingen sitter framme vid tanken eller på varsin sida sadeln
 
de 2 första ser ut som inre kåpor vid kylaren, fästa i sidokåporna

den andra ser ut som att den sitter mellan kylaren & undre styrkrona, styr kablar & vajer
 
de 2 första ser ut som inre kåpor vid kylaren, fästa i sidokåporna

den andra ser ut som att den sitter mellan kylaren & undre styrkrona, styr kablar & vajer

I närheten av kylaren tänkte jag också. Men det finns inget att fästa den i direkt. Mitt tålamod är ju dessutom version 2.0 Dåligt. Är den nödvändig? (Den stora.) Den satt där inte när jag bara körde bana, men bkablarna var kvar.
 
I närheten av kylaren tänkte jag också. Men det finns inget att fästa den i direkt. Mitt tålamod är ju dessutom version 2.0 Dåligt. Är den nödvändig? (Den stora.) Den satt där inte när jag bara körde bana, men bkablarna var kvar.


tror den e fäst åündersidan av undre styrkrona.

i vilket fall.. är den nödvändig ? Svar NEJ
 
Tutan då? Enligt sprängskiss i samma skruv som kylaren, men den måste ju kopplas in till något? Hittar inte en endaste sladd där i närheten.
 
Jämför med min Daytona.
De två delarna till vänster ser ut som de som sitter vid kylaren fram. Kan tänka mig att det är samma för din ZX6-R. Misstänker att de ska skydda elektroniken och annat skoj bakom sidokåpan.
Dessa sitter fast med typ klipps på Daytonan dvs inte riktiga skruvar.
På Daytonan fäster man dem i topkåpan samt i sidokåpan.
Ser ut att vara liknande konstruktion på dina delar.
Övriga delar har jag ingen aning om.
 
Nyheter
Motorsportsalongen i Örebro!

Jag tog en snabb avstickare...

Honda CB 1000 GT bjuder på sportig komfort

Det är ingen lätt uppgift H...

KTM: ”Det är helt klart vägen framåt.”

Rajiv Bajaj, 58, VD för den...

Framtidens hjälmar är här!

Bland finesserna finns ljus...

Öhlins, som under många år ...

Bridgestone lanserar nytt sportdäck

Bridgestone har presenterat...

Ny Suzuki-importör

Suzuki SV-7 GX var en av Su...

Suzuki byter importör!

Suzuki SV-7 GX var en av Su...

MotoGP-säsongen avslutas i stor stil

Den traditionella finalbild...

Återkallelse av KTM 125, 250, 390 och 990 DUKE-modeller från årsmodell 2024

Är din KTM bland dem som sk...

Back
Top