Follow along with the video below to see how to install our site as a web app on your home screen.
Note: This feature may not be available in some browsers.
View attachment 422509
Den här va ... Skickade denna bilden till Funbike och frågade för några veckor sedan , inget svar därifrån men det är iofs inte ovanligt ..
. Hög vill ha faktor på den hojen. Synd bara att dom är så dyra att försäkra.....Jag söker en 1290, har ni en eller vet någon vettig PM:a mig då
Hur kommer det sig att du ska byta tillbaka till en 1290? Bara lite nyfiken![]()
Hej,
Är sugen på en större naken och illa vore att inte kolla på den råaste, iaf utseendemässigt enligt mig 1290...
Hur är det med driftsäkerhet och barnsjukdomar, är 1290 2015 eller tom 2014 ett bra köp ur det aspektet?
Någon som bor i centrala Sthlm och kan skvallra om försäkringspremie?
/D
Hej,
Är sugen på en större naken och illa vore att inte kolla på den råaste, iaf utseendemässigt enligt mig 1290...
Hur är det med driftsäkerhet och barnsjukdomar, är 1290 2015 eller tom 2014 ett bra köp ur det aspektet?
Någon som bor i centrala Sthlm och kan skvallra om försäkringspremie?
/D
Tack för svar!
@Fordon Jag får kika runt lite, jag helförsäkrar när det blir ny hoj så det blir ännu några extra slantar![]()
Ngn mer än jag som fått "Produktåterkallelse för kontroll av bensintank"?
https://ultimatemotorcycling.com/2015/07/28/2014-ktm-1290-super-duke-r-recall-for-fuel-leak/
Om man köpt hojen begagnad från ngn privatperson så kanske man inte nås av brevet som KTM skickat...
Jag har faktiskt funderat på vilken funktion det gängade hålet på bensintanken (se bifogat kort) egentligen var tänkt att fylla. Tydligen finns det ett liknande under tanken och om man läser på utländska forum har folk haft problem med bensinläckage under tanken. Som jag förstår det hela så omfattas man av produktåterkallelsen om man har samma typ av hål som på min bild.
View attachment 422484
Good luck have fun med att helförsäkra hojen för en rimlig summa! Jag skulle nog ha valt halvförsäkring, och mellanskillnaden mellan hel och halv kan man spara. Du hinner troligtvis spara ihop en mindre förmögenhet innan hojen blir skrot. Jag har kraschat min typ 8 gånger (varav 5 gånger på bana) och ingenting går sönder, förutom styren.
Aja baja inte skiva såHur som haver mr krasch expert
, vad är viktigast som skydd ? då du som vet .
Funderar på endast motorskydd på kopplingssidan + framhjulspuckar sitter på .
Är detta något vettigt eller är det bara för show?
http://www.puigusa.com/tuning-bikes/ktm-1290-superduke-r-2014/engine-spoilers/c171en/f1-r32-m4567/
|
|
Scenic – navigering för dig som prioriterar vägen framför destinationen
Screenshot De flesta nav... |
|
|
CTEK visar upp ny laddare och ”booster”
CTEK NXT 5 Nu börjar sol... |
|
|
Vi provkör nya H-D-modeller
Allt om MC åkte till Malaga... |
|
|
IDM tar klivet upp – EURO MOTO lanseras
EURO MOTO ersätter inte IDM... |
|
|
Galfer skärper greppet om racing
Pressrelease från Galfer: ... |
|
Vi provkör Indian Chief Vintage
Screenshot I kommande nu... |
|
|
|
Ducati DesertX 2026
Ducati DesertX 2026 – ännu ... |
|
|
KTM firar 100 år av 6DAYS
KTM firar 100 år av 6DAYS® ... |
|
|
Snabbladdad ny 94-hästars elhoj
BBM Hiro – ett helt nyutvec... |
|
|
KTM bryter med Kiska – så påverkas framtidens design
Efter flera decennier tills... |