Krislåda, behöver man ha en sådan?

En hygglig handkanon och gott om plugg.
Kommer i händelse av "skiten träffar fläkten " förse mig med det som krävs för överlevnad genom att raida mindre förberedda typer.
Darwin
 
En hygglig handkanon och gott om plugg.
Kommer i händelse av "skiten träffar fläkten " förse mig med det som krävs för överlevnad genom att raida mindre förberedda typer.
Darwin
Sen när du har raidat klart, så blir du raidad av en som tänkt raida en som redan har raidat allt nödvändigt. :)
 
Det är väl nåt årtionde sedan det var elavbrott i sthlm i drygt en vecka och folk började göra upp brasor på lägenhetsgolvet?
 
Har elverk, stormkök, kamin, dränkbar pump, ficklampor, förbandsmatriel, mat för minst ett par veckor och dunkar att tappa upp ett par hundra liter dricksvatten i. Har aldrig sett det som någon egentlig krisberedskap utan bara saker man kan komma att behöva.

Bor så mycket "i stan" man kan göra utan att bo i lägenhet.



När jag var liten fanns det alltid jodtabletter, torrmjölk, batterier, pengar mm i en försluten påse i skafferiet.
 
Det känns som om det är befogat att vara paranoid och sin kirslåda ute i bushen ja. Men behövs det i stan? Om shit hits the fan så får man bara gå ner på närmaste ICA och vara med när det plundras?

Och om det sker på vintern, hur ska du hålla värmen då?

Sen skulle inte jag vilja förlita mig på att vara med och plundra, Hassan på hörnet kanske redan samlat ihop sina bröder med skjutvapen som skydd mot plundrare.
En knippe kontanter är nog bättre hos Hassan.
 
Jag har Honda Assistans-avtal på bilen och ett rejält pensionssparande, samt fyra jivär. Jills det?

Har du ett lager med bränsledunkar så att du kan köra till en plats med bättre förutsättningar? Är din Honda en bandvagn så att du kan ta dig fram oavsett väglag?
Pensionssparandet är inte värt ett ruttet lingon om en verklig kris inträffar.
Gevär kan ju vara bra för att skaffa föda, men i Stockholm för du nog i så fall ställa in dig på att äta hundkött eller bli kannibal då.

Gävle var totalt insnöat och utan el i nästan en vecka, det är väl ungefär ett sånt scenario man skulle vilja klara av ifall det inträffar.

Själv har jag frysen full av mat, kan hämta acceptabelt vatten i älven, har spritkök liggandes samt ved så jag kan grilla utomhus. Däremot saknar jag möjlighet att värma huset med ved. Men en vattenburen vedspis kommer jag köpa så småningom.

Har även ett elverk som kan vara användbart men mängden bensin hemma brukar vara ganska begränsad.

För img är det väldigt enkelt eftersom dessa inte är införskaffade i nåt slags survival-tänk utan det är prylar som jag behöver av andra skäl. Men ni andra som är vana med att butiken runt hörnet har öppet varje dag, ni kanske ska fundera på om ni inte vill vara "försäkrade" inför ett scenario som Gävle hade.
 
Jag kommer aldrig göra mig av med vedpannan.
Har möjlighet att driva cirkpump på 12v och solceller att fylla på batteriet med dagtid.
Eller ladda med hojen om så krävs...

Var utan ström i 8 dagar efter Gudrun. Rätt skönt att slippa frysa.
 
Svd kör artikelserie i ämnet!

Intressant. Jag skall också skaffa ryggsäck. :-)

Hur gör man med bankkontot?
 
Jag Bor ute i spenaten , med ofrivilliga strömavbrott på allt ifrån 1 sekund till 8 timmar,å det är ett helvete och farligt när man står å svarvar t ex.

men nog har jag en krislåda alltid...

Elverk + Diesel för 1 vecka

fotogen ca 25 liter alltid hemma ( eller parafinolja som det heter )

plus att vi odlar Potatis ,lök , vitlök, så vi klarar ett år
tomater i ca 2 månader till

Frysarna går ju åt helvete när strömmen försvinner så ett försvarligt gäng med reservmat har man ju ...


samt en liten hagelaccessoar är ju aldrig fel

kalla mig foliohatt ,,men ett litet handhållet sitter inte i vägen

fotogenkök ( går på diesel oxå )
Vedspis
samt en pod
 

Bifogat

  • spam.jpg
    spam.jpg
    22.7 KB · Visningar: 46
  • W1300.jpg
    W1300.jpg
    17.1 KB · Visningar: 38
  • Tang.jpg
    Tang.jpg
    42.9 KB · Visningar: 38
  • Fotogen.jpg
    Fotogen.jpg
    11.9 KB · Visningar: 41
  • pod_fotogenkamin.jpg
    pod_fotogenkamin.jpg
    6.6 KB · Visningar: 460
Last edited:
Nyheter
Brembo inför nya Hyction‑bromsskivor i WorldSBK 2027

Brembos nya carboceramiska ...

Ducati lanserar Desmo450 EDS

Ducati lanserar Desmo450 ED...

Custom Bike Show 2026

I år var det 52a gången Cus...

Gotland Ring Bike Week ´26 går mot deltagarrekord!

Med en månad kvar är det gl...

Från familjeföretag till modern motorhub – Ljunggrens Motor växlar upp

I motorvärlden finns det ha...

Inga mirakelbatterier ändå?

Rabalder kring Verge: Har s...

Custom Bike Show på lördag!

På Sveriges nationaldag, nu...

Bilder från DGR 2026

Den 17 maj kördes The Disti...

ZXMOTO – nytt mc-märke i Sverige

PRESSMEDDELANDE, Köpenhamn,...

Gotland Ring Bike Week, välbokat trots turbulens i bolaget!

Det är med glädje vi pratar...

Back
Top