Held handskar, storlek

Klubba

Gudomlig sporthojare
Gick med
8 Apr 2007
Ort
Borås
Hoj
Street Triple 765 Moto2, K1200S
Har ganska länge haft ett par Held Chikara som sitter som en smäck, men nu i våras efter 3e krashen med samma handskar gick ett par sömmar sönder. Sydde ihop det själv men känns ju inte 100% säkert så skulle vilja ha nya handskar.

Då inga handlare i sverige har handskar man kan prova och sen köpa så får det bli att beställa, naturligtvis kikar jag på held igen som jag vet passar mig riktigt bra och dessutom överlevde 3st crasher.

Är bortrest denna vecka och blivit sugen att beställa nya handskar så jag får de när jag kommer hem, problemet är bara att jag ju inte kan kika vilken storlek jag hade. Har bestämt för mig att det står "M 8" på storlekslappen men alla andra handskar jag sett som anger storlek både i siffra och s/m/l skriver 9 som M och 8 som S.

Är det så att held är annorlunda och anger 8 som M eller är det mitt minne som är trasigt?

Vore snällt om nån med held handskar (gärna i storlek M/8/9) kan titta vad som står, så jag vet vilken storlek jag ska beställa.
 
Nyheter
Nya Chief Vintage Sturgis

I samband med 86:e Sturgis ...

Missa inte Bikes sommarnummer!

Innehåll Bike powered by...

Missa inte Bikes sommarnummer!

Innehåll Bike powered by...

Shelby Turner, klar för GGN

Pressmeddelande 2026-08-05F...

Premiär för Östgöta Dundret

Under 1940 talet var Finspå...

Ny 500-kubiks retro från Honda

Efter rykten om en ny retro...

Ny 500-kubiks retro från Honda

Efter rykten om en ny retro...

Ny 500-kubiks retro från Honda

Efter rykten om en ny retro...

Nya BMW S 1000 RR tar form

Redan i maj 2025 gav BMW me...

Helsvarta Deadwood – Ny cruiser från H-D

H-D presenterar nya Deadwoo...

Back
Top