Besiktning med slitna off-road däck

Masonit

Gudomlig sporthojare
Gick med
10 Jun 2003
Ort
Helsingborg
Hoj
Ja.
Hej

Dags att besikta gamla bettan (TTR 600). På sitter det michelin T63 däck som har gått en del asfalt. Så dubben på framdäcket är helt sned slitna så som de blir av asfalt. På ena sidan dubben är det ca 1 mm dubb kvar men på andra sidan 5 mm. Någon som har erfarenhet om vad besiktningen tycker om sådana däck? Tanken är att byta däck men vill helst slippa byta just nu.

\Masonit
 
Så länge de klarar minst 1mms mönsterdjup spelar det ingen roll om de är snedslitna eller att en del av dobbarna är skavda. Problem kan däremot uppstå om däcken är helt blanka på mitten och enbart har dobbar på sidorna.

Att det inte är något vidare bekvämt att köra eller om de är osäkra spelar ingen större roll, det är mönsterdjupet som räknas.
 
Det ska gå igenom om mönsterdjupet är mer än 1 mm (och det är förstås väldigt lite på ett offroad-däck). Jag besiktigade med rejält plattslitet enduro-däck och killen nämnde att det var rätt slut men hade inget att klaga på där.
 
Nyheter
Yamaha R7-vinnarens rapport: ”Ett riktigt monster på kurviga landsvägar!”

På MC-mässan i vintras anor...

Nisse Hedlund bortgången

Den legendariske motorkonst...

En dag på dragstrippen

Efter att ha varit aktiv so...

Steve McQueens Scott Squirrel till salu

Detta Scott Flying Squirrel...

Dags för Strängnäs Bike Show!

Sista lördagen i augusti är...

Bikeweekend på Kjula denna helg

Den 22-23 augusti är det da...

Motorcycle Inferno #8

Den 5 september blir Laxhol...

Tiotusentals körde Mälaren Runt

Lördagen den 15 augusti gen...

Mälaren Runt fyller 40 år

Nu på lördagen den 15 augus...

Steve Holcombe klar för GGN!

Pressmeddelande 2026-08-10 ...

Back
Top