Vems är felet?

astor

Ny medlem
Gick med
3 Apr 2006
Ort
Svärjää
Hoj
Honda 250

Den är dash-cam filmen dök upp idag få några filmsajter. De flesta kommentarer skyller olyckan på MC-åkaren. Troligtvis var motorcyklisten sur för att bilen låg kvar i omkörningsfältet.

Vad tycker ni? Vems är felet?
Bilisten, Motorcyklisten eller båda?
 
Skulle vilja säg att båda gör fel.

Det uppseendeväckande är väl att föraren av bilen tar god tid på sig innan han går ut och att det första han gör är att kolla bilen.

Något är allvarligt fel i världen :näsblod
 
...va? Bilen accelererar väl och kör in i hojen? Eller ser jag helt fel? Noll koll på läget, men hojåkaren är ju en jävla fåne som ska hålla på och dumma sig istället för att bara köra iväg direkt.

Edit: Såg nu att hojåkaren verkar bromsa, varför?
 
Bilisten. Du ska hålla avstånd till framförvarande.
Dumt av hojåkarn att bromsa framför bilen, men jag anser ändå att det är bilistens fel.
 
Int fan lägger man sig framför ett stolpskott och bromsar. Det är ju att be om att bli överkörd, oavsett hur rätt man har.
 
Hade varit kul att få se vad som fick detta att spåra ut, för det verkar ha hänt något innan som gjort mc föraren förbannad ? Så ett klipp med 2-3 minuter till skulle vara guld.

Anser dock att båda gör fel, av det man kan döma av klippet.
 
Solklart hojen. Varför bromsa som MC´n när man inte har nåt hinder framför?
 
Båda verkar vara idioter men MC-föraren är mest idiot.

Otroligt begåvat att åka ut framför en bil och sen tvärnita på motorvägen, som att be om att bli påkörd.
 
Jag tror också att mc-föraren är sjuk i huvudet och tvärnitar framför bilen. Jävligt konstigt sätt att visa sitt missnöje om nu bilisten gjort något fel. Sen är ju ryssar för sköna, killen i bilen inspekterar sina plåtskador innan han kollar om mc föraren lever.
 
Tja, ingen är väl helt utan skuld

Bilen -> Ska kunna bromsa för fordon som kör framför om dessa måste bromsa (även om det är tveksamt VARFÖR hojen bromsar i detta fallet), känns som han reagerar ganska segt. Bilen har dessutom kameran varför den blir den sjävlklara skyldige enligt gängse SH-regler.

Hojen -> bromsar utan anledning, verkar ha jävligt kassa (hembyggda?) bromsljus som inte direkt gör det lättare för bilen.
 
Enligt lag gör bilisten fel.

Gammalt hederligt vett och sans säger att ingen av dem har alla hästar hemma. :fyllisar
 
Enligt lag gör bilisten fel.

Gammalt hederligt vett och sans säger att ingen av dem har alla hästar hemma. :fyllisar

Enligt svensk lag gör motorcyklisten också fel. Det är inte tillåtet att bromsa utan att ha en bra anledning och vad jag kan se har han vädligt dåligt med bra anledningar.
 
Enligt svensk lag finns vissa fel, och enligt brittisk lag kör de på fel vägbana, mot färdriktningen. Frågan är vad gällande regelverk i det aktuella landet föreskriver? (måste finnas en engelsk översättning).

Rent moraliskt lägger jag största skulden för olyckan på Darwin Awards-kandidaten.
 
Tänk bara,,,

Mc föraren kan ha fått livslånga skador för sin dumhet, plus en kvadad hoj som går att laga bättre än en människa.
Bilföraren kan komma skaka galler och bli av med en hög med pengar och få laga sin bil med,,,.
Vi (mc folk) kommer allt två i sådana hära situationer, även mot en annan mc.
Tänk efter innan
 
Nyheter
BMW Motorrad Concept RR

Under den prestigefyllda ut...

Snart dags för Custom Bike Show

Förra året firades den 50:e...

KTM säkrar investerare och gasar vidare

KTM har meddelat en viktig ...

Motorcykelbranschen presenterar ”Safe Ride to the Future 3.0”

Genom att bygga vidare på f...

Bara en månad kvar till Gotland Ring Bike Week!

Nu är det bara en månad til...

En månad kvar till Gotland Ring Bike Week!

Nu börjar det dra ihop sig ...

Vinnn en CTEK CT5 Powersport!

Svara på några enkla frågor...

Försvarsmakten väljer Yamaha XT250 som ny ordonnansmc

Yamaha Motor har vunnit en ...

Vinnarhjälmen utlämnad

Robin Axelsson lämnar över ...

Yamaha XT250 ny ordonnansmotorcykel för Försvarsmakten

Yamaha Motor Europa NV fil ...

Back
Top