Rookie-racing på Assen!!!

magnus_moss

Racing is life!
Gick med
11 Aug 2003
Ort
västkusten
Hoj
Kawasaki Supersport, KTM Supermono, ISR Forgotten Era, Honda CB750
Hej på er.
Magnus Mossberg här. Jag skulle vilja slå ett slag för att köra utomlands och då speciellt på Assen. Fantastiskt kul är det att ge sig ut och mycket ger det; man känner sig klart mer som en räserhjälte efter att ha kört på Assen och kan lägga repliker som:

- Högerknicken ut på rakan på Falken är ju läskig, fan vad det går, bra påslag på femman!
- Nja, jag vet inte det, senast jag körde på Assen gick jag in i Ruskenhoek på sexan. Med Anderstorpsdrevning. Så jag tycker väl inte att...

Tidigare har det som Rookie varit lite svårt, det har bara varit Holländska mästerskapen som rejsat på Assen (som jag vet iaf). Men nu senast fick jag reda på en organisation som heter CRT som finns här http://crtholland.nl
De ordnar trackdays och racedagar som heter OW Cup. Det coola med dessa race är att folk kör inte så jevla fort som de gör på deras nationella serie ONK utan man kan vara med och rejsa på en cool bana i Rokie-tempo för en rimlig peng.
Om man kikar på förstasidan på deras hemsida och jobbar lite på sin holländska, så kan man se att Vrijdag 31 mei – CRT-dag samt lite längre ner att Zaterdag 1 juni – OW Cuprace – TT Circuit Assen. Detta betyder: Bandag på fredag och race på lördag, och detta kostar 225 € för fredag och 235€ för racet på lördag. Den 3-4 maj är det samma upplägg och så även 5-6 april.
Hennie Lentink som svarar på alla mail på CRT välkomnar alla svennar att komma på besök. Jag körde en bandag där i fjol och det var kalas. Egentligen skulle racet kosta 285€ men jag tjatade lite och svennar som kommer och kör ett race får det med 50€ rabatt. Kul!
Så, detta rekommenderas. Om inte annat för att kunna säga
- När jag var nere på Assen och körde så...
:)
 
Dom har haft en serie som heter ONC som kört "rookie"/amatör-race i många år. Dessa har bara körts som endagars-race.
 
Dom har haft en serie som heter ONC som kört "rookie"/amatör-race i många år. Dessa har bara körts som endagars-race.

Coolt!
Vi är några som troligen sticker ner den 31 maj-1 juni. Kul om det blir fler som hänger med!
 
Finns det plats för en gatputte i något ekipage?
(Har inte frågat om lov än...)
 
Man kan ju också köra med Bikepromotion och BoTT... Brno om en vecka :D
Assen i fjol. Och ja, den banan är FET!
 
Man kan ju också köra med Bikepromotion och BoTT... Brno om en vecka :D
Assen i fjol. Och ja, den banan är FET!

ABSOLUT!! Min poäng är att det finns möjligheter för Rookies att komma ut och köra på FETA banor, och det är något som inte fanns när jag var Rookie. Då var det bara ELITåkare som gjorde sig besvär.
 
Back
Top