Bygga mc på cheva 350 v8 ???

Har för mig att en av gubbarna i den kristna mcklubben heavens bikers kör hemmabyggd V8 hoj, med framgaffel från sidovagnscross och bakfälg från Volvo 740...

Edit:
Hittade en gammal bild http://www.heavensbikers.nu/bikerchurch2004_7.htm
 
Last edited:
Vilken v8 är den minsta/lättaste som finns att hitta? Menar inom ramen för vad man kan hitta på bilskroten eller på blocket. BMWs v8 är väl en god kandidat?

Yamaha V8an som Volvo klämmer in på tvären i S80 valdes just för de små måtten så den borde vara en annan kandidat.

volvo-s80-v8-02.jpg

Eller VW's W8 som ju i princip är en V8a, bara att varannan cylinder är förskjuten 15 grader så den blir lite kortare. Om den nu kvalar som "riktig" V8a.


0110_02zoom+Volkswagen_Passat_W8+W8_Engine_Cutaway.jpg
 
Eller VW's W8 som ju i princip är en V8a, bara att varannan cylinder är förskjuten 15 grader så den blir lite kortare. Om den nu kvalar som "riktig" V8a.

Fett! :tummenupp Tänkte inte på den! En sån skulle jag bygga på! Den är ju smalare än många befintliga hojmotorer. Men den skulle behöva snyggas till lite här och där.
 
Vilken v8 är den minsta/lättaste som finns att hitta? Menar inom ramen för vad man kan hitta på bilskroten eller på blocket. BMWs v8 är väl en god kandidat?

Vill man ha veteranstuk (men få hestar), så har Tatra en luftkyld våtta.
Det tillverkades även mindre varianter av Fords sidventilsvåtta i Frankrike.
 
Hej:)

Pebl är det den här du tänker på?? Rover V8 Norton.
Bike Nr3 1987
Den är ju läcker faktiskt:tummenupp
 

Bifogat

  • V8.jpg
    V8.jpg
    237.9 KB · Visningar: 50
Här är han, EJ Potter, i en cool rulle (som av någon anledning rullar för fort) där mannen själv dyker upp vid 1.46. TJO vad det ryker! Och vilken körställning, sådär sportigt!:tummenupp

http://www.youtube.com/watch?v=6owg7YoQk8I

Gillade även pickisbussen som wheelade baklänges! Grymt innovativt! Scoobydoo feeling på hög nivå!


HD borde väl ha någon fläskig växellåda som går att använda? Kanske inte någon std-sportsterlåda men någon eftermarknadsvariant (sitter kopplingen på vevaxeln eller på växellådan på hd?)
 
Nyheter
Vinnarhoj från Custom Bike Show

I nästa nummer av Allt om M...

Testhoj hämtas från Sulas MC

Vi åkte till Strängnäs för ...

Transportstyrelsen avvecklar appen Mina fordon

Foto: Andreas Johansson ...

Custom Bike Show 2025

Den 7 juni var det åter dag...

Forged följer tre baggerbyggen

Tre amerikanska hojbyggare ...

Trendbrott: Rullgrusolyckor med MC minskar

Statistik från försäkringsb...

Mc-olyckor kopplat till rullgrus minskar

Trendbrott: Statistik från ...

BMW Motorrad Concept RR

Under den prestigefyllda ut...

Snart dags för Custom Bike Show

Förra året firades den 50:e...

KTM säkrar investerare och gasar vidare

KTM har meddelat en viktig ...

Back
Top