4x4 på riktigt.

  • Thread starter Thread starter sportbike
  • Start date Start date
Tittar man noga ser man att fotografen vinklar till kameran när bilen påbörjar klättringen. På hemvägen har han klädsamt nog lagt in ett klipp mellan båda scenerna men man kan se att lutningen är betydligt mindre i verkligheten.

Annars ser ju lutningen ser ut vara närmare 70 grader, speciellt under nedförskörningen och det torde vara en fysikalisk omöjlighet att få bilen att inte glida ner för berget med en sjujävla fart, inte ens med klister på däcken.
Men ett bra försök.... eller inte... Möjligen ett visst underhållningsvärde.
 
Jag vet att Range Rover har ett väldigt kompetent system, men klättringen upp och ner ser ju osannolik ut. Jag tror knappt det är sant. Aldrig att jag satt mig i bilen som förare eller passagerare. Möjligtvis om jag fått demonstrerat var gränserna går för vad bilen på plats. Men det är tveksamt. Rasar bilen ner för kullen lär det gå illa för de som sitter i bilen. Den ser ju inte ut att ha någon särskild säkerhetsutrustning. En vinsch hade kanske varit lämpligt som back-up?
 
Som sagt, kolla grästuvan som växer vid 00:45.
Inte fan brukar dom växa med 20 gradig vinkel?
 
Det är ju inte många grader kvar innan han tippar över tyngpunktens centrum och välter och då har ju fästet gett upp för länge sen. Men jag antar att sportis har glimten i ögat när han lägger in den videon.
 
Nyheter
Yamaha R7-vinnarens rapport: ”Ett riktigt monster på kurviga landsvägar!”

På MC-mässan i vintras anor...

Nisse Hedlund bortgången

Den legendariske motorkonst...

En dag på dragstrippen

Efter att ha varit aktiv so...

Steve McQueens Scott Squirrel till salu

Detta Scott Flying Squirrel...

Dags för Strängnäs Bike Show!

Sista lördagen i augusti är...

Bikeweekend på Kjula denna helg

Den 22-23 augusti är det da...

Motorcycle Inferno #8

Den 5 september blir Laxhol...

Tiotusentals körde Mälaren Runt

Lördagen den 15 augusti gen...

Mälaren Runt fyller 40 år

Nu på lördagen den 15 augus...

Steve Holcombe klar för GGN!

Pressmeddelande 2026-08-10 ...

Back
Top