Reklamationsrätt, bevisa att man inte orsakat felet själv etc... Hjälp?

defragmentera hårddisken kan vara värt att göra lite då o då (använd defraggler t.ex.)


Annars känns det som att datorn börjar bete sig o fläkten börjar jobba.. några månader senare pajjar moderkortet (hade en HP pavillion för ett par år sen :crash )
 
defragmentera hårddisken kan vara värt att göra lite då o då (använd defraggler t.ex.)


Annars känns det som att datorn börjar bete sig o fläkten börjar jobba.. några månader senare pajjar moderkortet (hade en HP pavillion för ett par år sen :crash )

Inte så mycket moderkortet som dör som att det är CPUn som överhettar och lägger av. Fläkten finns där av en anledning.
 
Du ska inte suga bort damm från insidan av en dator överhuvudtaget.

Damm samt andra former av partiklar SKA blåsas bort.
 
På min dammsugare är det plaströr.... :hihi

http://sv.wikipedia.org/wiki/Statisk_elektricitet
Ett klassiskt exempel på statisk elektricitet är den som bildas vid kamning av torrt, nytvättat hår. Då fastnar det negativt laddade elektroner på kammen, vilket ger upphov till en laddning i både kammen och håret.

Statisk elektricitet är farlig för många elektronikkomponenter, såsom minnen och IC-kretsar. I vissa branscher där man till exempel hanterar drivmedel och sprängämnen är statisk elektricitet ett kritiskt säkerhetsproblem.

Statiska laddningar kan bli ett stort problem vid tillverkning av exempelvis plastprodukter, som plastpåsar, laddade påsar fastnar vid varandra. Problemen kan också vara stora på tryckerier, ark som blir laddade fastnar lätt överallt.
 
Det är väl numera tre års fabriksgaranti på dessa produkter enligt lag?

EDIT "reklamationsfrist"

3 års reklamationsfrist i Konsumentköplagen
Riksdagen har fattat beslut om att förlänga reklamationsfristen i KKL till 3 år. Ändringen gäller all försäljning från den 1 april 2005. Beslutet har fattats utan remissbehandling och tagits med stor politisk enighet trots näringslivsprotester.
Allmänna Reklamationsnämnden (ARN) har i några fall skärpt kraven på information om att undersökningskostnad kan komma att tas ut av konsumenten när det inte blir ett garantifall. Sådan infornmation skall lämnas muntligt, vilket anses bevisat om säljaren kan påvisa att man i sina rutiner eller instruktioner klargör att konsumenten skall upplysas om detta

http://www.elektronikbranschen.se/konsumentbestammelser/
 
Last edited:
Garanti och reklamationsrätt är inte samma sak och det finns ingen lag som säger att en tillverkare måste lämna garanti på en vara. Däremot är dom enligt lag skyldiga att lämna tre års reklamationsrätt, precis som det står i texten.

I regel lämna tillverkaren en garanti på ett år, vilket gör att man som konsument har totalt ett års garanti och två års reklamationsrätt. Fördelen med en garanti är att bevisbördan ligger på tillverkaren, d v s tillverkaren ska kunna bevisa att det INTE är ett fabrikationsfel för att neka garanti.
 
Nyheter
EU:s fartgräns för MC stoppad

SMC, FIM och FEMA har lycka...

Femte generationen Monster är här

Legendariska Ducati Monster...

Påvens BMW R18 utauktionerad

Den 3 september 2025, under...

GGN 2025, värsta hittills !

Conny Bohlin, VD för Nordic...

Bildsvep – GGN 2025

På plats i depån på årets G...

Wunderlich vindavvisande väskor

Pressrelease om nyhet från ...

GGN Shakedown – Stark Varg EX!

MysEnduro i Laxå I sönda...

Bike nr 10 lämnad till tryck!

Nästa nummer av Bike är som...

Missa inte Katalogen 2026!

  Stora Motorcykel...

Flera stora stjärnor till 2025 års Gotland Grand National!

David Knight, Ducati Åre...

Back
Top