Fästöglor på släpkärra

Marcus_A

Ny medlem
Gick med
6 Mar 2003
Ort
West
Hoj
BMW S1000RR, CRF 450R
Hej!
Någon här inne som har länk till några bra fästöglor som man kan sätta i golvet på en släpkärra.
Kommer lägga in ett nytt golv och önskar sätta öglor i golvet för att underlätta när man spänner fast bågarna.
Hittade denna på biltema dock är det skruven i kortaste laget... http://biltema.se/sv/Bat/Monteringsdetaljer/Beslag/Surrningsfaste-med-bult-25352/
Någon som har hittat andra som ni kan tipsa om?
//Marcus
 
Vill man ha ädlare metaller, RF, så går du in i båtaffären och hittar en uppsjö olika varianter. Men till överpriser som heter duga.
 
Såna använde jag i racebussen, funkar klockrent! :tummenupp

Dom som Enhjuling och TS länkar till skulle jag säga är alldeles för klena. Det blir ganska stora krafter när 170-200kg motorcykel skumpar omkring på ett släp eller i en racebuss. Dessutom drar ju bara spännbanden ganska hårt.


Ja jag våldförde mig på grevinnans hästsläp med att montera 6 sånna i hennes dyra nya golv:3freak

Huvva vad arg hon blev:död
 
Swedol

Swedol har hela rubbet surrningsfästen bultar mm.
 
Tackar för alla inlägg!
Stressigt få klart allt innan bansäsongen börjar :tuttar
 
Såna använde jag i racebussen, funkar klockrent! :tummenupp

Dom som Enhjuling och TS länkar till skulle jag säga är alldeles för klena. Det blir ganska stora krafter när 170-200kg motorcykel skumpar omkring på ett släp eller i en racebuss. Dessutom drar ju bara spännbanden ganska hårt.

Ja och VAR man monterar dom är ju viktigt också.

En 1500kg ögla i en 10mm plyfa mitt emellan ramverket gör ju ingen nytta:glömdet
 
Jag tycker det är bättre att sätta öglorna i släpets kanter med genomgående skruv och mutter.
Mina är någon billig skit typ de som sitter i tjurnäsor och har tjänstgjort för både dubbla crossar och gatcyklar.

Golvet ska vara slätt, helt plötsligt är det ett flyttsläp eller så ska du raka av skit med skyffel.

Mina är en vanlig galvad platta med fyra fästhål för m6 köpta hos den lokala järnhandlaren.
 
Last edited:
Dom som Enhjuling och TS länkar till skulle jag säga är alldeles för klena. Det blir ganska stora krafter när 170-200kg motorcykel skumpar omkring på ett släp eller i en racebuss. Dessutom drar ju bara spännbanden ganska hårt.

Jag har haft dessa på mitt släp i många år nu, fästa i ramverket på sidorna och de har inte gått sönder ännu men jag kanske har haft tur vad vet jag! allt från ungarnas crosshojar till att samtidigt transportera min bandit och grabbens XTX har det hållt för så här långt.
Ska erkänna att de ser lite klena ut men det funkar för mig.
 
500kg skall de hålla för. Så det är klart att om man har spännband som är starkare än så eller om fästpunkterna i MCn är starkare då är de för klena. Spänner man tex i styret så kan man ju fundera på hur starkt det är
 
Nyheter
Yamaha R7-vinnarens rapport: ”Ett riktigt monster på kurviga landsvägar!”

På MC-mässan i vintras anor...

Nisse Hedlund bortgången

Den legendariske motorkonst...

En dag på dragstrippen

Efter att ha varit aktiv so...

Steve McQueens Scott Squirrel till salu

Detta Scott Flying Squirrel...

Dags för Strängnäs Bike Show!

Sista lördagen i augusti är...

Bikeweekend på Kjula denna helg

Den 22-23 augusti är det da...

Motorcycle Inferno #8

Den 5 september blir Laxhol...

Tiotusentals körde Mälaren Runt

Lördagen den 15 augusti gen...

Mälaren Runt fyller 40 år

Nu på lördagen den 15 augus...

Steve Holcombe klar för GGN!

Pressmeddelande 2026-08-10 ...

Back
Top