KTM 690 SMC VS Ducati Hypermotard 1100, KTM 990 SMR

Hector

Skrubbar skinn
Gick med
27 Feb 2004
Ort
Viksjö
Hoj
RSV4 Factory
Jag går i bytestankar och funderar då på Ducce eller KTMs stormotard.
Är det någon som ägt dessa hojar men framförallt som har erfarenhet av 690 SMCn?

Jag vill ha en något bekvämare hoj med lite mer pulver, men den får inte bli trög och tung.
 
Jag har ju haft en Hypermotard för ett par år sen och sneglat lite på en 690 SMC.
Tröttnar man fort på en sån lr?
 
Jag har ju haft en Hypermotard för ett par år sen och sneglat lite på en 690 SMC.
Tröttnar man fort på en sån lr?

690n är en löjligt rolig hoj som är lätt och smidig men som ändå håller ihop.
Jag har haft min i två säsonger nu och är sugen på något som klarar motorväg i 140-150 utan att tokvarva och som är lite bekvämare efter ett par mil.
 
690n är en löjligt rolig hoj som är lätt och smidig men som ändå håller ihop.
Jag har haft min i två säsonger nu och är sugen på något som klarar motorväg i 140-150 utan att tokvarva och som är lite bekvämare efter ett par mil.

Det klarar både Duccen och KTM:en galant, bara en fråga om vilken du gillar bäst.
 
Jag har ju haft en Hypermotard för ett par år sen och sneglat lite på en 690 SMC.
Tröttnar man fort på en sån lr?

Smaken är som baken.

Jag tröttnade på den ungefär två minuter efter att jag påbörjat testkörningen.
 
Vad styr?
Motor - hypermotard, pengar - ktm.
 
Jag har kört 690:n på bana. Det är en tung motard. Smidig som en motard ska vara.
Jag provade en 990smr på bana. Lite försiktig körning där, men dom är smidiga. Grymt smidiga.

Hypermotarden har jag bara provat på gata. Störtskön motor.

Alla 3 har Brembobromsar. Grymt bett på dom.

Smr eller hypermotard, det är grymma maskiner. Ska du köra mer landsväg, transport, så skulle jag ta SMR. Bus o bana Hypermotarden.
 
2008 ägde jag en 690 SMC som jag körde ca 600 mil & det är en sjukt rolig hoj att busa runt i stan med.
2009 skulle mina polare skaffa 990 SM så vi skulle kunna åka lite längre turer så då slog jag till på en 990SMR & den var fanimej ännu roligare, för den är nästan lika smidig som SMC:n fast den har mer av allt, framför allt bromsverkan, den har grymma bromsar!!

Hypermotarden har jag ingen erfarenhet av men den verkar också vara en grym hoj, fast då jag gillar KTM så lägger jag min röst på 990SMR... :)

Lycka till med valet av hoj!!
 
Har haft 2st KTM 660, 1st KTM 690 SM (inte SMC), provkört KTM 690SMC och KTM 990 SMR. Äger en Hypermotard 1100S -08 sen i våras.

KTM 690 SMC är rolig, perfekt för bakhjulskörning och kurviga småvägar. Inte kul o åka långt o fort med..

KTM 990 SMR var faktiskt lite av en besvikelse för mig, hade väldigt höga förväntningar men den leve inte riktigt upp till dom. Kändes för klumpig o tröttare än vad jag väntat mig.

Hypermotard 1100S är en riktigt rolig hoj, med fjädringen och bromsarna du får med en S kan man köra riktigt fort. Första intrycket när jag provkörde den var att framhjulet var rakt under mig och att den va EXTREMT snabbstyrd. Låg vikt och mustigt vrid i motorn, när det dessutom sitter ett Termignoni helsystem i Titan så mullrar den så man får ståpäls. Inga problem att marscha 140-150km/h, motorn på 1100cc blir inte stressad av det.

Nackdelarna för mig är följande:

* Hård sadel, gör att man får ont i arslet på långturer. Har Ducati Performance dyna på min och den är faktiskt bättre än original, men långt ifrån någon touringsoffa. Man vänjer sig givetvis till vis del, men man bör känna till det.

* Effekten på 95hk räcker till för det mesta, vridet är riktigt härligt som sagt. Men ligger man på ordentligt i sällskap med sporthojar så vill man ha mer, så fort det kommer en raksträcka är man rökt. Går dock bra att ta igen i kurvorna ;)

* Steget i utväxling mellan 3:an och 4:an är störande stort om man gillar bakhjulskörning. På 3:an hoppar den upp på bakhjulet hur lätt som helst, men på 4:an får man jobba rejält. Störande om man vill ta upp den i hastigheter runt 120-140km/h, då trean blir för låg och fyran är som sagt lite för hög.

Annars kommer ju Husqvarna men Nuda 900 till nästa år, kanske kunde vara nått?
 
Har provat både 990smr och hypermotarden kortare rundor, hade en 690 duke innan och hade väldigt höga förväntningar på 990smr, tyvärr tyckte jag den inte var så imponerande men det kanske berodde på mina förväntningar. Hypermotarden däremot tyckte jag var grym, så jävla skönt ljud:)

Båda är absolut grymma hojar men tycker det är något speciellt med hypermotarden.

Ut och prova så kommer du nog komma fram till vilken hoj du gillar bäst:tummenupp
 
Jag bytte från 690smc till superduke r och är supernöjd. Funkar kanon för bus och bana och är helt ok på längre turer. Testat en 950 sm men den kändes som en touring hoj, inte testat ducatin.
 
Körde KTM:s bandag och upplevde följande:

Hade själv med min 450exc-r motard som referens

690Duke (akra+mapp) Stadig o fin i alla hastigheter och mycket trevlig i kurvorna, dock saknas effekt om man ska ha riktigt roligt. Kändes lite seg och då jämför jag med min 450 med 50nånting hästar.

990SMR Funkade inte för mig på bana, tyckte den kändes lite klumpig och alldelse för dålig markfrigång. Fint drag i motorn dock men ryckig på låga varav.

990 Superduke R Som en dröm! Perfekt banhoj med rätt drag och "lagom" sittställning. Blev så impad så jag gick o köpte en begagnad vanlig SD och den är nästan lika trevlig!

RC8 R Vilket drag! men vilken körställning! sitter som en fällkninv:gnissla hade kramp överallt efter 20 min körning. Kan vara ovana vid hojtypen dock:rolleyes:.

Slutsatts KÖP EN SUPERDUKE!!!
 
Vill du ha en större motard men ändå smidig så välj Hypermotarden eller en Dorsoduro.

KTM´s 950/990 är ett steg större och inte lika smidig.
 
Nyheter
Försvarsmakten väljer Yamaha XT250 som ny ordonnansmc

Yamaha Motor har vunnit en ...

Vinnarhjälmen utlämnad

Robin Axelsson lämnar över ...

Yamaha XT250 ny ordonnansmotorcykel för Försvarsmakten

Yamaha Motor Europa NV fil ...

Distinguished Gentleman’s Ride -25

Under söndagen den 18 maj d...

Dags att boka in Gotland Ring!

Upplev magiska Gotland Ring...

Öppet hus på Rapido MCK Stockholm

Lördag den 17 maj bjuds det...

Yamaha TRACER 7 & TRACER 7 GT 2025

Yamahas TRACER 7 och TRACER...

Nya Yamaha Tracer 7 och Tracer 7 GT

Yamaha har presenterat 2025...

Full fart på Bike Trollhättan-dagarna

Just nu har portarna öppnat...

MV Agusta inför fem års garanti

MV Agusta tar ett nytt steg...

Back
Top