"Smet" i botten på kylarvätskebehållare

Ninja06

"Let the good times roll"
Gick med
6 Aug 2011
Ort
Linköping
Hoj
2008, Kawasaki zx10r ninja
Upptäckte detta nyligen på min hoj som gått drygt 800 mil.
Vad är detta och bör man åtgärda det? (Har inte problem med överhettning så det verkar inte vara tilltäppt)

En till fråga: Bör man justera bakre stötdämpare innan man tar passagerare på säg 80 kg?
 

Bifogat

  • CIMG0057.JPG
    CIMG0057.JPG
    207 KB · Visningar: 453
Säker de nte e plasten som blivit lite färgad på något vis bara? går den att röra på eller om du skakar behållaren flyttar de på sig?
 
Säker de nte e plasten som blivit lite färgad på något vis bara? går den att röra på eller om du skakar behållaren flyttar de på sig?

Var ute och skakade på cykeln. Verkar vara trögt alternativt fast. Ser snarare ut som en smet/klump istället för en missfärgning av plasten.
 
jag hade nog låtit det vara. det kan vara avlagringar eller liknande som kommer från motorn eller bara av att vattnet blir varmt och kallt om vart annat... dock är du orolig och har garanti på mc så åk förbi mc verkstaden och be dom kolla..
 
Jag hade fått något sånt där skit i behållarn på moppen när jag fick hem den.

Skruvade bort den och sköljde ur den.


Ang. stötdämpare så ska man ju justera stötdämparen och fylla i lite mer luft i bakdäcket. Om jag inte missminner mig.

Men ärligt talat tror jag det räcker med att fylla på bakdäcket något. Men hoppa på båda två och se efter.
 
Last edited:
Jag hade sånt skräp i kylar behållaren oxå vid 800mil, men det var bara att kylarväskan var för gammal så efter ett byte blev det rent och fint.

Gällande bakdämparen så ska den klara dom vikterna, handlar det bara om enstaka tillfällen då du skjutsar så ska det inte behöva ändras, min mekanikers citat var:

Dämparen är byggd att klara det, väger du 160+kg och kör hojen regelbundet så kommer den den slitas efter 2-3 år, men det krävs mycket för att skjutsa sönder den.
 
Tack för svaren!
Ska se hur lätt det är att montera av behållaren och ev. tvätta ur den. Annars får det vara (iaf till nästa service). Tror det är samma vätska sen -08 då cykeln togs i bruk så den ska nog bytas nu.
 
det kan vara kylarcement. sånt man häller i om man har hål i kylaren. det är typ grått/sandigt vet dock inte om man använder sånt till mc men till bil gör man det. så det kan vara sånt. det är helt oskadligt om det nu är kylarcement
 
Nyheter
Anpassad service för Ducati Desmo 450 MX

Ducati lanserar serviceinte...

Oro för batteriet

Batteriet oroar mest – men ...

Video: Ducati Hypermotard

Bikes Rikard Ploj åker ner ...

Video: Ducati Hypermotard

Bikes Rikard Ploj åker ner ...

Bike-Dagarna har öppnat!

Vinn en airbagväst från Dai...

H-D Pan America 1250 Limited provkörd

I nummer 5 av Allt om MC ko...

Custom Bike Show den 6e juni.

När Twin Club MC i Norrtälj...

Tidigare SMC-profil tar över som ordförande i Svemo

Mötets ordförande Anna Iwar...

The Distinguished Gentlemans’s Ride 

Den 17 maj är det åter dags...

Stor invigning på Sulas MC

Efter att Sulas MC bestämde...

Back
Top