Val av däck Honda cbr 929?

blå1

Ny medlem
Gick med
16 Jul 2010
Ort
E-tuna
Hoj
R1 turbo
tja va ska man köra med för däck på en honda cbr 929a? är ju 190 bak nu har hört att de blir lättare att lägga den ner med 180 däck? man vill ju ha något blandning av ban-däck och gat-däck men som håller en stund.. någon som har tips+
 
jag kör för närvarande pilot road 3 , och jag är mycket nöjd so far.
 
någon annan som har tips? som vanligt.. ska hälst va bra grepp fast inte dö allt för fort.
 
Sportsmart verkar vara ett säkert kort faktiskt, poppis bland många banåkare, och det sägs gå att få ut en hel del mil ur dem med utöver en bunt bandagar.
 
någon annan som har tips? som vanligt.. ska hälst va bra grepp fast inte dö allt för fort.

Grepp och livslängd går AlDRIG hand i hand..jag hade cbr 929 och jag körde slut på ett par maxis presa sport och pilot power och Pirelli corsa. Dessa till till inspirerat gatåka, korttouring samt bankörning
Fungerade bra:tummenupp De flesta däcken har betydligt mer grepp för gatbruk än vad dödliga klarar av mästra(eller vågar), det är inte greppet i däcket som gör att folk kör av, även om det är det vanligaste "orsaken" till de som går ikull:rolleyes:99% kan stavas till förarmisstag iaf vid singelolyckor :fakta Om man inte har oturen att rulla över något skit eller något halt på asfalt, diesel, glykol etc.

Nu vet inte jag hur du kör, om du bränner järnet över allt, gillar att ligga på plus 200 på motorväg, om du kör mycket bana, kanske lugn tourar allt är relativt och vad som är hårt för dig kan vara lugnt för andra vice versa.
 
Last edited:
sportis: ne de som är "hårt" för mig räknas nog inte som det för dom som har kört ett tag och kan köra men kör ganska fort rakt fram men fegar i kurvor. tänkte testa bytta däck då minna va från 05 och va ganska slitna.. kul att testa me nya ostar om man törs hålla i mer i kurvor..
 
har bara åkt gata men planen e att testa bana så fort som möjligt.. behöver nog inga värsting grejer men kul att se så man inte köpper något skräp i onödan
 
har bara åkt gata men planen e att testa bana så fort som möjligt.. behöver nog inga värsting grejer men kul att se så man inte köpper något skräp i onödan

Jag röstar för Streetsmart om grepp och bana är lite prio, men räkna inte med mycket mer än 5-600 mil ur bakdäcket. :) Så gillar du fikatouring och semestrar på hojen är det inte rätt däck.
 
sportis: ne de som är "hårt" för mig räknas nog inte som det för dom som har kört ett tag och kan köra men kör ganska fort rakt fram men fegar i kurvor. tänkte testa bytta däck då minna va från 05 och va ganska slitna.. kul att testa me nya ostar om man törs hålla i mer i kurvor..

De flesta däck är bra, kom till Gröndal vettja den 26 Juni på hemmaplan för dig med några nya däck. Bra tips är att åka till Mark Jennings i Kvicksund som har "rulla in rulla ut" service för 400 kr per hjul med bra priser på däck så är det bekvämt att byta:tummenupp .

Pilot power däck har aldrig gjort mig besviken iaf oavsett vilken hoj jag haft! Jag provade ett 180 bakdäck en gång på min 929, som du nämde mer lättsvängt.

Det är härlig känsla med 2 nya puckar med, så lätt hojen svänger innan det blir lite touringplatta(pilot power håller sig runda bra!)
 
  • Gilla
Reaktioner: SGM
Jag kör också 929 och har lyckats hitta något som passar mig riktigt bra. Jag är inne på andra uppsättning däck i följande kombination: fram=Pilot Power 2ct, bak=Pilot Road 2ct (190).

Hade Pilot Power bak innan men det håller inte alls många mil tyvärr.
 
ok..känns som att ja ska testa ett 180 däck bak. är ju kul att testa det.. lättman kommer te gröndal men har dom inte hällt dizel på danan där utte när dom stal alla kartar?
 
Nyheter
Anpassad service för Ducati Desmo 450 MX

Ducati lanserar serviceinte...

Oro för batteriet

Batteriet oroar mest – men ...

Video: Ducati Hypermotard

Bikes Rikard Ploj åker ner ...

Video: Ducati Hypermotard

Bikes Rikard Ploj åker ner ...

Bike-Dagarna har öppnat!

Vinn en airbagväst från Dai...

H-D Pan America 1250 Limited provkörd

I nummer 5 av Allt om MC ko...

Custom Bike Show den 6e juni.

När Twin Club MC i Norrtälj...

Tidigare SMC-profil tar över som ordförande i Svemo

Mötets ordförande Anna Iwar...

The Distinguished Gentlemans’s Ride 

Den 17 maj är det åter dags...

Stor invigning på Sulas MC

Efter att Sulas MC bestämde...

Back
Top